Tüm sorularınız için: 0 850 441 66 66

DHL’nin RFID Etiketlerle Gerçekleştirdiği Testler

DHL’nin rfid etiketlerle Ilgili Gerçekleştirdiği Test (Mary Catherine O’Connor , 2006) lojistik sektöründe yeni teknolojileri tanıtmak ve geliştirmek amacıyla Philips Semiconductors, IBM, SAP ve Intel’le birlikte “DHL Innovation Initiative (DHL Inovasyon Girişimi)”, oluşturdu. DHL’in Amerika’da üzerinde çalışmakta olduğu rfid projesindeki en önemli ortağı IBM. Projenin amacı elektronik firmasının tamir bölümüne malzemelerin giriş ve çıkışını kontrol etmektedir.

RFID arayüzü IBM’nin geliştirdiği WebSphere platformunun bir parçası. Intermec tarafından sağlanan ve test amacıyla kullanılan donanımı kontrol etmekteydi. Geçmişte, elektronik ekipman satan firmanın müşterilerinin tamir ihtiyacı doğduğunda, DHL müşterilere özel bir kutular göndermekteydi. Bu nedenle müşteriler aletleri kutulara yerleştirmekte ve DHL’e yollamaktaydı.

DHL ise kendisine gelen kutuları firmanın tamir servisine iletmekteydi. Gerçekleştirilen denemede, DHL taşımada kullanılan kutulara rfid etiketleri yerleştirdi. Etikete bir izleme numarası vermekte ve izleme numaralarını tamir gereksinimi olan ürünlerin, geri dönüş numaraları ile ilişkilendirmektedir. Amaç yükleme ve boşaltma sürecini otomatize etmektir. Bu sebeple DHL Express rfid yöneticisi tamir bölümünün politikasını “tamiratların 1 gün içinde teslim edilmesi” olarak belirtmiştir.

Deneme süresince, DHL’nin Wilmington, Ohio’da bulunan RFID yazıcıları taşıma bilgisi ve DHL’in izleme numaralarının olduğu akıllı etiketler oluşturdu. Rfid etiketler müşterilere teslim edilmeden önce kutuların üstüne yapıştırır.

Tamir edilecek malzemeyle gelen kutu miktarı her gün yaklaşık 1000 kutuydu.

Kutular ilk olarak paletlerin üzerine yerleştirilmekte, daha sonra ise hepsi Memphis’e tamir amacıyla gönderilmektedir. RFID okuyucuları etiketlerdeki numaraları okur. Elde edilen ve bu numaralar tamir edilecek bir bölüme iletilir. Bu nedenle tamiri gerçekleştirecek bölüm her gün bir kaç paket geleceğini önceden belirleyebilmektedir. Böylece günlük gerekli işgücü planlaması da gerçekleştirilebildiler.

dhl kargo rfid
DHL Kargo RFID

Paletler Memphis’deki tamir merkezine ulaştıktan sonra paletlerdeki etiketler yeniden okunmaktadır. WebSphere platformunda ise gelişmiş yükleme notasındaki bilgilerle etiketlerdeki numaralar karşılaştırılarak herhangi bir kutunun eksik olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu sebeple gerçekleştirilen testin başarılı olması durumunda bir başka bölgelerde de uygulanabileceği vurgulanmıştır.

Tüm çalışmalarda rfid etiketleri kullanımı sayesinde elde edilen başarı ile çalışma genişletilmiştir.

Kategoriler
Otopark Sisteminde Rfid

Rfid’nin Otopark Sistemlerinde Kullanımı

Rfid otopark sistemlerinde giriş ve çıkış noktasına rfid okuyucu yerleştirilmiştir. Her kullanıcıya tesise girişlerini sağlayan kimlik bilgisi ya da rfid etiket verilmiştir. Rfid etiketleri genellikle doğrudan araçların ön camına yapıştırılan çıkartmalar ya da bireylerin gün boyunca bir diğer aracı sürmesi gerektiğinde daha fazla esneklik ile portatif askılı etiket ya da kart şeklindedir. RFID teknolojisinin kullanılması ile…

Daha Fazla oKU
RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar

RFID Teknolojisi

RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar Uzun yıllardır kullanılan ve günümüzde kullanımına devam edilen bir teknolojidir. Rfid Teknolojisi sayesinde bir etiket içerisine bilgiler saklanarak, bunların okuyucular yardımı ile kullanılması sağlanır. Bu sayede birçok sektörde farklı farklı kullanımları görülebilmektedir. RFID nedir ve RFID Bileşenleri Nelerdir ? RFID , İngilizce “Radio Frequency Identification” tanımının kısaltmasıdır. Türkçe’ de “Radyo…

Daha Fazla oKU
rfid

RFID Nedir ?

https://youtu.be/kdKuno_GGlE rfid nedir? RFID nereleder kullanılır? RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi canlı veya cansız ayrıca nesneleri de radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılan teknolojiler olarak tanımlanır. Kablo yardımı olmadan veri girdisi ve çıktısı sağlayacak olan teknolojilerden biridir.3 temelden oluştuğunu söyleyebiliriz. 1-) Okuyucu2-) Anten3-) Etiket RFID teknolojisinin potansiyelinin yanında getirdiği bazı risk faktörleri de bulunmaktadır.…

Daha Fazla oKU