Tüm sorularınız için: 0 850 441 66 66

Rfid’nin Otopark Sistemlerinde Kullanımı

Rfid otopark sistemlerinde giriş ve çıkış noktasına rfid okuyucu yerleştirilmiştir. Her kullanıcıya tesise girişlerini sağlayan kimlik bilgisi ya da rfid etiket verilmiştir. Rfid etiketleri genellikle doğrudan araçların ön camına yapıştırılan çıkartmalar ya da bireylerin gün boyunca bir diğer aracı sürmesi gerektiğinde daha fazla esneklik ile portatif askılı etiket ya da kart şeklindedir. RFID teknolojisinin kullanılması ile birlikte işlem maliyetler önemli ölçüde azalmaktadır. Ayrıca stok sıkıntısında azalma sağlanmıştır. Çok çeşitli otomasyon teknolojileri de içermektedir. RFID yazıcılar, rfid okuyucular, rfid barkod tarayıcısı, rfid akıllı sensörlerdir. Otopark yönetim sisteminde karşılaşılan sorunlara rfid teknolojisiyle çözüm getirilmiştir. Rfid teknolojisinin ana bileşenleri olarak rfid etiketleri, rfid okuyucular, bilgisayar, yazılım ve bariyerler kullanılmaktadır. Yazılımlar, şehrin farklı yerlerinde bulunan otoparkların yönetim, işlem raporlama, kontrol ve işletme görevini yerine getirmektedir. 

Otopark Sisteminde Rfid

Otoparkın giriş ve çıkışına rfid araç cam etiketleri ile okuyucular ve bariyerle kontrol altında tutulmaktadır. Böylelikle bu teknoloji kullanılması sonucu personel maliyetini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu sayede rfid teknolojisiyle çalışan insan olmaksızın, güvenli, otomatikleştirilen otoparkların görünmesi mümkün olmaktadır. Otopark sisteminde rfid arabaların durdurmadan hızlı bir biçimde giriş ve çıkış işlemlerini gerçekleştirmektedir. İşlemler sırasında trafik sıkışıklığı sorunun önüne de geçilmektedir. Bu nedenle sürücülerin sirkülasyon noktasına durmasına gerek kalmayacaktır. Bilet işleme makinesinde bilet sıkışma sorununun ortadan kalkmaktadır. 

Halka Açık olan Otopark Alanları için RFID

Otopark sisteminde rfid halka açık otopark ve alanların yönetimlerinde rfid teknolojisi uygulaması için de bir çözümdür. Rfid etiket, belirli araca verilen izin türü bilgisini içermektedir. Otopark uygulama görevlisi, son kullanma süreleri ve ilgili nokta konumları gibi aracın bilgisini saniyeler içinde sunan bir el okuyucusu ile donatılmıştır. Rfid teknolojisi kullanmadan önce, oradaki kişilere gösterge panosuna görünür bir biçimde yerleştirilmiş kart verilmiştir. 

Entegre olan kurumsal erişim çözümleri için, her bireysel erişimi kontrol etmesi ve bu bilgileri depolaması için daha karmaşık yönetim yazılımı gerekmektedir. Pek çok şirket kapısı erişimleri yönetmesi için erişim kontrol yazılımları kullanılmaktadır. Aynı sistem park kapısının kontrol etmesi için de kullanılır. Otopark sisteminde rfid okuyucular, mevcut erişimlerinin kontrol programı ile entegrasyonu kolaylaştırması için yer almaktadır.

Rfid otopark sistemleri

Rfid Otopark Sistem Çözümleri

Yönetim kolaylığı   

Rfid otopark sisteminde uzaktan kontrol edilen bir erişim sistem vasıtasıyla sisteme kullanıcı çıkarması, eklemesi ya da güncellemesi çok kolay olmalıdır.

Uygun maliyetli oluşu

Rfid otopark teknolojisinde uygun fiyatlıdır. Ayrıca karmaşık donanım ya da ekstra kurulum maliyetli olmaksızın çalışıyor olmalıdır. Bu teknolojisinin gelişmesi ile birlikte maliyeti oldukça uygundur.

Güvenilir ve Güvenli               

Otopark sisteminde rfid çözümleri güvenli ve güvenilirdir. Yalnızca yetkili aracın girmesine izin verilmesi gerekmesi ile donanımın kurcalamaya dayanıklı bir biçimde olması gerekmektedir. Bütün hava koşullarında ve sıcaklıklarda çalışabilmektedir.

Rfid otopark sistemleri

Kusursuz çalışması

Rfid teknolojisi donanımı yüksek kalitededir. Minimum bakım ile her yıl kusursuz çalışmaktadır. Dahili olarak yazılım ya da bellek güncellemesine gerek yoktur. Yüksek okuma hızı, uzun okuma aralığı, sağlam tasarım, manyetik ve elektrik alanı, mekanik titreşime karşı dayanıklılık özellikleri ile yüksek güvenirlik, güvenlik ve performans talebini karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Entegrasyon     

Ara yüz dönüştürücüsü ya da özel programlama olmaksızın mevcut erişim kontrol sistemiyle birlikte çalışmaktadır. UHF rfid okuyucusu, etiket bilgisini en yaygın kullanılan protokoller vasıtasıyla gönderebilmektedir. Otopark sisteminde rfid okuyucular ayrıca bir başka araç izleme ve yönetim uygulamasına da bağlanabilmektedir. UHF okuyucular mevcut bir erişim kontrol sistemiyle entegre edildiğinde, bütün araç etiketleri ve diğer normal, kısa menzilli okuyucu ve erişim kartı ile birlikte yönetilebilmektedir.

İstatistikler ve izleme

Her park alanı ya da garaj için istatistiklerin görmesi mümkün olmalıdır. Ayrıca araçların ne zaman giriş yapıp ne zaman çıkış yaptığını otomatik olarak takip edilmesini sağlamaktadır.

Park alanlarının bölünmesi 

Farklı park bölümünün oluşturulması için işlevselliğe ihtiyaç duyabilmektedir. Böylece misafirler ve konut sahibi olanlar sadece kendilerine tahsis edilen alana park edebilmelidir.

Kurulum ve yönetim kolaylığı

Rfid otopark okuyucuya ek yazılım gerek kalmaksızın kolayca erişilebilmektedir. Bir internet bağlantısı üzerinden kurulması ve bakımlarını yapması da mümkündür. Bütün araç kimlik bilgisi ve veriler daha sonra ana erişim sistemlerinde saklanmaktadır.

Bu Yazıyı Oyla
Kategoriler
rfid

Rfid Nedir ve Nasıl Çalışır? – 2022

https://youtu.be/kdKuno_GGlE RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi canlı veya cansız ayrıca nesneleri de radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılan teknolojiler olarak tanımlanır. Kablo yardımı olmadan veri girdisi ve çıktısı sağlayacak olan teknolojilerden biridir.3 temelden oluştuğunu söyleyebiliriz. 1-) Okuyucu2-) Anten3-) Etiket RFID teknolojisinin potansiyelinin yanında getirdiği bazı risk faktörleri de bulunmaktadır. Günümüzde neredeyse her işlemimizi yaptığımız…

Daha Fazla oKU
RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar

RFID Teknolojisi

RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar Uzun yıllardır kullanılan ve günümüzde kullanımına devam edilen bir teknolojidir. Rfid Teknolojisi sayesinde bir etiket içerisine bilgiler saklanarak, bunların okuyucular yardımı ile kullanılması sağlanır. Bu sayede birçok sektörde farklı farklı kullanımları görülebilmektedir. RFID nedir ve RFID Bileşenleri Nelerdir ? RFID , İngilizce “Radio Frequency Identification” tanımının kısaltmasıdır. Türkçe’ de “Radyo…

Daha Fazla oKU
rfid etiket

Rfid Etiket Nedir, Fiyatı Ne Kadar – 2022

Rfid Nedir? Türkçe’ye çevrilirse Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) veya “RFID” olacaktır; canlıları veya nesneleri radyo dalgaları aracılığıyla tanımlamak için kullanılan teknolojilerin genel adıdır. Tanımlamanın birçok biçimi vardır. Ancak en yaygın olanı, canlıları veya nesneleri tanımlamak için bir antene bağlı bir mikro çiptir. Ancak Rfid Anten, çipin kimlik bilgilerini okuyucuya iletmesini sağlar. Rfid Okuyucu, rfid

Daha Fazla oKU