RAIN RFID self-checkout system for fast and accurate product identification in stores
I-Checkout RFID Self-Checkout System
I-Checkout is a RAIN RFID self-checkout solution developed to quickly and accurately identify, read and transfer multiple RFID-tagged products into the sales process inside the store. Thanks to its built-in computer and large touchscreen, it integrates easily with existing data management systems and workflows. It strengthens operational flow especially in textile stores, fashion retail and fast checkout scenarios.
PRELIMINARY TECHNICAL INFORMATION
I-Checkout RFID Self-Checkout System Technical Specifications
I-Checkout is a high-performance RAIN RFID kiosk solution developed for store, textile and fashion retail applications to quickly identify and accurately read RFID-tagged products and support self-checkout workflows.
TECHNICAL TABLE
I-Checkout RFID Reader Detailed Technical Information
| Product Type | RAIN RFID self-checkout system |
|---|---|
| Frequency Band | UHF 860 - 960 MHz |
| Protocol | EPC Class1 Gen2 / ISO 18000-6C |
| Maximum TX Power | 31 dBm |
| Receiver Sensitivity | typ. -80 |
| Antenna Structure | 2 x circular polarized |
| Reading Speed | 300 tags / second |
| Communication | Ethernet, WiFi |
| Power Input | 110 - 230 VAC |
| Maximum Power Consumption | 120 W max |
| Touchscreen | 15.6 in |
| Dimensions | 1520 x 400 x 550 mm |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| International Standards | ISO/IEC 18000-6C, EPC Global Class 1 Gen 2 |
| Compliance | Compliant with EU Directive 2011/65/EU and RoHS 2015/863 |
| Industries | Logistics, industrial applications, production, textile and fashion retail |
| Application Areas | Textile, stores and RFID self-checkout points |
ADVANTAGES
Fast and Smart RFID Self-Checkout with I-Checkout
WHY I-CHECKOUT?
Fast, Accurate and Easy RFID Self-Checkout in Stores
I-Checkout is designed to read multiple RFID-tagged products quickly and accurately. Thanks to its built-in computer infrastructure, large touchscreen and network connectivity options, it adapts easily to in-store workflows and improves the self-checkout experience.