Tüm sorularınız için: 0 850 441 66 66

Rfid Açılımı Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Rfid’nin açılımı Radyo Frekansı ile Tanımlama’dır (radio frequency identification). RFID teknolojisi radyo frekanslarını kullanarak nesneleri veya canlıları tanıma yöntemidir. Rfid, anten, etiket ve okuyucudan meydana gelir. Rfid anten; çipin kimlik bilgilerini rfid okuyucuya iletilmesini sağlar. Rfıd okuyucu, antenden gelen radyo frekanslarını dijital bilgiye dönüştürür. Dijital bilgiler bilgisayar ortamına iletilir böylece etiket hakkında bilgi alınmış olur.

rfid açılımı nedir?

Rfid Kullanım Alanları

Rfid’nin kullanımı 1940’lı yıllara dayanır fakat rfid‘nin popülerleşmesi ise 70’li yıllardadır. Uzun zaman rfid etiket ve okuyucuların maliyetinden dolayı yaygın olarak kullanımı mümkün olmadı Ancak donanım fiyatlarında azalmalar rfid‘nin popülerleşmesine katkı sağladı.

 • Üretim
 • Araçların takibi
 • Kargo ve tedarik zinciri lojistiği
 • Varlık takibi
 • Sağlık hizmetleri
 • Stok kontrolü
 • Envanter yönetimi
 • Çiftlik ve evcil hayvan takibi
 • Nakliye
 • Kapı kilitleri
 • Kozmetik ve ilaçlar
 • Kütüphaneler

Envanter Yönetimi

Rfid okuyucu ile envanter yönetiminizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Kalibrasyon, sayım ve arama işlemleride takip edilir. Kişi konumlara göre envanter oluşturur ve konumda sayılamayan envanterler bilgisayar üzerinde farklı renk ile işaretlenir. Yazılım 3 çeşit yetkilendirmeye sahiptir; Sayma, tanımlama ve yönetici. Bulut yazılımları sayesinde dilediğiniz yerden kolayca kontrol sağlayabilirsiniz.

Envanter Yönetim Sisteminin Kazançları

 • Hangi lokasyonda hangi envanterinizin olduğu
 • Envanterlerin kolay ve hızlı sayılması
 • Demirbaş listelerinin hızlı kontrolü
 • Bakım süreçlerinin takibini kolay bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

İlgazi Teknoloji Envanter Yönetim Sistemlerine Göz Atabilirsiniz.

RFID Açılımı Nedir?

Kumaş Stok Takibi

Kumaş toplarına İlgazi teknoloji tarafından yerleştirilen etiketler ile takip süreci başlar. Belirli noktalara rfid okuyucular konur böylelikle etiketlerin takibi kolayca yapılmaktadır. Kumaş topları tesisten çıkarılıncaya kadar takip işlemi devam eder. Kumaş Stok sistemi, takip işleminin dışında kumaş toplarının özelliklerine göre depoda tespit edilmesine de yardımcı olur. Bu sayede sayımlarda çalışanlardan kaynaklı hataların oluşmasının önüne geçilir. Kullanıcılar ürünlerinin takibini internet üzerinden mekan farketmeksizin kolay bir şekilde gerçekleştirir.

Bundan dolayı sizde İlgazi Teknoloji Kumaş Stok Sistemine Göz Atabilirsiniz.

Lojistik Yönetimi

İlgazi tekonoloji lojistik yönetim sistemleri ile hatalı sevkiyatları önleyebilirsiniz. Yerli üretim ekipmanlar ve profesyonel yazılımlar sayesinde ürünler doğru sayıda depo ve merkezlere ulaştırılır. Aynı zamanda sevkiyat noktalarındaki otomasyonlar sayesinde tasarruf edilen enerji, farklı yerlere aktarılarak iş gücünde verimlilik sağlar.

Ürün Yönetimi

Rfid teknolojisi; ürünlerin hammaddelerini ve takip edilen diğer malzemeleri doğru şekilde izlenmesine yardımcı olur. Rfid uygulamaları ile üretim hattında meydana gelen hataları, duraksamaları, yanlış montajları ve diğer bir çok durumu rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Üretim hattının sürekliliği işletmenize büyük fayadalar sağlayacaktır.

Üretim Süreçlerinde Rfid Kullanımı

 • İşgücü, zaman ve kalite gibi konularda sürekli ve doğru bilgi sağlar.
 • Bekleme sorunları ve diğer yaygın hatalarının kaynağını görmenizi sağlar.
 • Kalite kontrol süreçlerini verimli hale getirir.
 • Hammaddelerinin verimli kullanılmasını sağlar.
 • Tüm kesintilerin yetkili birimlere iletilmesini sağlar.

Ayrıca İlgazi Teknoloji ürün yönetimi hakkında ayrı bilgi almak için ilgili sayfaya göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Kategoriler
rfid

Rfid Nedir ve Nasıl Çalışır? – 2022

https://youtu.be/kdKuno_GGlE RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi canlı veya cansız ayrıca nesneleri de radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılan teknolojiler olarak tanımlanır. Kablo yardımı olmadan veri girdisi ve çıktısı sağlayacak olan teknolojilerden biridir.3 temelden oluştuğunu söyleyebiliriz. 1-) Okuyucu2-) Anten3-) Etiket RFID teknolojisinin potansiyelinin yanında getirdiği bazı risk faktörleri de bulunmaktadır. Günümüzde neredeyse her işlemimizi yaptığımız…

Daha Fazla oKU
RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar

RFID Teknolojisi

RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar Uzun yıllardır kullanılan ve günümüzde kullanımına devam edilen bir teknolojidir. Rfid Teknolojisi sayesinde bir etiket içerisine bilgiler saklanarak, bunların okuyucular yardımı ile kullanılması sağlanır. Bu sayede birçok sektörde farklı farklı kullanımları görülebilmektedir. RFID nedir ve RFID Bileşenleri Nelerdir ? RFID , İngilizce “Radio Frequency Identification” tanımının kısaltmasıdır. Türkçe’ de “Radyo…

Daha Fazla oKU
rfid etiket

Rfid Etiket Nedir, Fiyatı Ne Kadar – 2022

Rfid Nedir? Türkçe’ye çevrilirse Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) veya “RFID” olacaktır; canlıları veya nesneleri radyo dalgaları aracılığıyla tanımlamak için kullanılan teknolojilerin genel adıdır. Tanımlamanın birçok biçimi vardır. Ancak en yaygın olanı, canlıları veya nesneleri tanımlamak için bir antene bağlı bir mikro çiptir. Ancak Rfid Anten, çipin kimlik bilgilerini okuyucuya iletmesini sağlar. Rfid Okuyucu, rfid

Daha Fazla oKU