Tüm sorularınız için: 0 850 441 66 66

Rfid Açılımı Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Rfid’nin açılımı Radyo Frekansı ile Tanımlama’dır (radio frequency identification). RFID teknolojisi radyo frekanslarını kullanarak nesneleri veya canlıları tanıma yöntemidir. Rfid, anten, etiket ve okuyucudan meydana gelir. Rfid anten; çipin kimlik bilgilerini rfid okuyucuya iletilmesini sağlar. Rfıd okuyucu, antenden gelen radyo frekanslarını dijital bilgiye dönüştürür. Dijital bilgiler bilgisayar ortamına iletilir böylece etiket hakkında bilgi alınmış olur.

rfid açılımı nedir?

Rfid Kullanım Alanları

Rfid’nin kullanımı 1940’lı yıllara dayanır fakat rfid‘nin popülerleşmesi ise 70’li yıllardadır. Uzun zaman rfid etiket ve okuyucuların maliyetinden dolayı yaygın olarak kullanımı mümkün olmadı Ancak donanım fiyatlarında azalmalar rfid‘nin popülerleşmesine katkı sağladı.

 • Üretim
 • Araçların takibi
 • Kargo ve tedarik zinciri lojistiği
 • Varlık takibi
 • Sağlık hizmetleri
 • Stok kontrolü
 • Envanter yönetimi
 • Çiftlik ve evcil hayvan takibi
 • Nakliye
 • Kapı kilitleri
 • Kozmetik ve ilaçlar
 • Kütüphaneler

Envanter Yönetimi

Rfid okuyucu ile envanter yönetiminizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Kalibrasyon, sayım ve arama işlemleride takip edilir. Kişi konumlara göre envanter oluşturur ve konumda sayılamayan envanterler bilgisayar üzerinde farklı renk ile işaretlenir. Yazılım 3 çeşit yetkilendirmeye sahiptir; Sayma, tanımlama ve yönetici. Bulut yazılımları sayesinde dilediğiniz yerden kolayca kontrol sağlayabilirsiniz.

Envanter Yönetim Sisteminin Kazançları

 • Hangi lokasyonda hangi envanterinizin olduğu
 • Envanterlerin kolay ve hızlı sayılması
 • Demirbaş listelerinin hızlı kontrolü
 • Bakım süreçlerinin takibini kolay bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

İlgazi Teknoloji Envanter Yönetim Sistemlerine Göz Atabilirsiniz.

RFID Açılımı Nedir?

Kumaş Stok Takibi

Kumaş toplarına İlgazi teknoloji tarafından yerleştirilen etiketler ile takip süreci başlar. Belirli noktalara rfid okuyucular konur böylelikle etiketlerin takibi kolayca yapılmaktadır. Kumaş topları tesisten çıkarılıncaya kadar takip işlemi devam eder. Kumaş Stok sistemi, takip işleminin dışında kumaş toplarının özelliklerine göre depoda tespit edilmesine de yardımcı olur. Bu sayede sayımlarda çalışanlardan kaynaklı hataların oluşmasının önüne geçilir. Kullanıcılar ürünlerinin takibini internet üzerinden mekan farketmeksizin kolay bir şekilde gerçekleştirir.

Bundan dolayı sizde İlgazi Teknoloji Kumaş Stok Sistemine Göz Atabilirsiniz.

Lojistik Yönetimi

İlgazi tekonoloji lojistik yönetim sistemleri ile hatalı sevkiyatları önleyebilirsiniz. Yerli üretim ekipmanlar ve profesyonel yazılımlar sayesinde ürünler doğru sayıda depo ve merkezlere ulaştırılır. Aynı zamanda sevkiyat noktalarındaki otomasyonlar sayesinde tasarruf edilen enerji, farklı yerlere aktarılarak iş gücünde verimlilik sağlar.

Ürün Yönetimi

Rfid teknolojisi; ürünlerin hammaddelerini ve takip edilen diğer malzemeleri doğru şekilde izlenmesine yardımcı olur. Rfid uygulamaları ile üretim hattında meydana gelen hataları, duraksamaları, yanlış montajları ve diğer bir çok durumu rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Üretim hattının sürekliliği işletmenize büyük fayadalar sağlayacaktır.

Üretim Süreçlerinde Rfid Kullanımı

 • İşgücü, zaman ve kalite gibi konularda sürekli ve doğru bilgi sağlar.
 • Bekleme sorunları ve diğer yaygın hatalarının kaynağını görmenizi sağlar.
 • Kalite kontrol süreçlerini verimli hale getirir.
 • Hammaddelerinin verimli kullanılmasını sağlar.
 • Tüm kesintilerin yetkili birimlere iletilmesini sağlar.

Ayrıca İlgazi Teknoloji ürün yönetimi hakkında ayrı bilgi almak için ilgili sayfaya göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Kategoriler
ücretli geçiş sistemi

Rfid Nerelerde Kullanılır

Rfid Etiket Nedir? Rfid (Radyo frekanslı tanıma) sistemlerine ait etiketler, içinde barındırdığı çeşitli seri numaraları aracılığıyla okuyucularla iletişime geçerler. Rfıd etiketler içerisinde kendisine özel bir numara kombinasyonu barındırır ve bu numaralar sayesinde radyo frekansları aracılığıyla çeşitli sistemlerle etkileşim kurması üzerine tasarlanmışlardır. Rfid etiketlerin içinde bir adet mikroçip bulunmaktadır. Bunun yanı sıra etiketler bu mikroçipi saran…

Daha Fazla oKU

NFC Etiketi Nedir

Nfc etiketi, nfc’nin hayatımıza girmesi ile birlikte merak edilen bir konu olmuştur. Kısaca bilgi vermek gerekirse nfc etiketi bulunduğu menzil içindeki nfc okuyucu tarafından okunabilen mikroçiplere sahip etiketlerdir. Nfc Etiketi, nfc özelliklerine sahip telefonlarda veri aktarımına imkan tanır. Nfc Teknolojisi Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte akıllı telofanlar hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Akıllı cihazlar ne…

Daha Fazla oKU
Dijital Kartvizit

Dijital Kartvizit

Dijital Kartvizit Nedir Dijital Kartvizit ( Qr Kodlu kartvizit, elektronik kartvizit ve sanal kartvizit), tüm bilgilerinizi içinde barından profildir. İletişimde olduğu insanlara bulundukları her ortamda bilgilerini aktarma imkanı sunar. Bu kartları kartvizit uygulamaları ile oluşturabilirsiniz. Cep telefonunuzda kartvizit taşımak kulağa hoş geliyor. Ayrıca akıllı saat, tablet, bilgisayar gibi cihazlarınızda da bulundurabilirsiniz ve dilediğiniz zaman paylaşabilirsiniz.…

Daha Fazla oKU