Tüm sorularınız için: 0 850 441 66 66

RFID tekstil etiketi: Etiketlerde 2024 gelişmeleri

Tekstilde rfid
Tekstilde rfid

RFID tekstil tedarik zincirinde RFID’nin rolü nelerdir ?

Tekstil ve giyim tedarik zincirinde RFID teknolojisi , şirketlerin ürünlerin düzeylerini ,doğruluklarını, geliştirmelerini ve küresel perakende tedarik zinciri verimliliklerini ve tekstil tedarik zincirlerinin şeffaflığını iyileştirmesine yardımcı olmaktadır. RFID teknolojisi ile elde edilen görünürlükler, atıklarda azalmalar ve dolayısıyla doğal kaynaklarında tüketiminde azalmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu nedenle, tekstil şirketlerinin teknolojiyi kullandıkça ve tedarik zincirleri boyunca çevresel ve sosyal sorumlulukları geliştirmek için değişiklik dahil ettikçe, giderek daha önemli hale gelmiştir.

Teknolojik yeniliklerin çok hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle birçok işletmelerin tedarikçileri, perakendeci için büyük zorluk olduğunu görülmektedir. Yeni teknolojilerin tanıtılmasıyla birlikte ve ilerlemesi nedeniyle, işletmelerin yönetilmesi için yenilikçi bir yaklaşım geliştirildi. Son 30 yılda içinde en hızlı büyüme gösterenler en trend ve en yeni alanlardan biri olan Bilgi Teknolojisi (BT)’nin yeniliklerden biri RFID sistemi olarak kısaltılan Radyo Frekansı Tanımlama olmaktadır. Tedarik zincirinin pekçok organizasyonların doğal bir parçası haline gelmiştir. Özellikle yönetim, otomatik geçiş ücreti toplanması, hayvan takibi , perakende kütüphane kitap takibi vb. RFID sistemi sayesinde şirketlerin tedarik zinciri, üretim, lojistik ile ilgili sürecinin hızlanması ve doğruluğunu değiştirip pazarda daha rekabetçi hale gelmektedir.

Günümüzde RFID teknolojisi daha popüler ve kullanışlı hale gelmiştir. Tekstil sektörü dahil olmak üzere pek çok endüstri alanları tarafından hızla kabul edilip benimsenmiştir. Bu nedenle tekstil sektöründe, üretim, dağıtım, otomatik olarak nesne takibi ,depolama, lojistik ve daha birçok farklı süreçte işlem görülüp kullanılan RFID teknolojisi ile birlikte teknolojik yeniliğin önemli bir parçası olmuştur. Ayrıca RFID teknolojisini kullanan Tesco, CVS, Prada, Wal-Mart, Benetten gibi pek çok tanınmış üretici ve perakendecilerin , işlerinde kolaylık sağlayıp bu teknolojiyi kullanmaktadır.

RFID teknolojisi kullanan tekstil ve hazır giyim tedarik zincirlerin sektöre örnekleri

– Toptancılar,

– Perakendeciler,

– Giyim ve dağıtım hizmetleri sunan şirketler,

-Hastane giysileri ve çarşafları temizleyenler gibi endüstriyel aklama hizmetleri sunan şirketler

Rfid etiket üreticilerinin, RFID teknolojisini içeren dokuma giysileri etiketi geliştirilmiştir. Bu sebeple bazı tasarımcılar markalarını ve ürünlerini sahte ürünlerden korumak için giysilere dikişli etiketler eklemektedir.

Endüstriyel olarak aklama hizmetleri sunan şirketler ise, düzenli olarak yıkanan giysilere kalıcı olarak RFID etiketleri iliştirilmiştir. Kalıcı olan etiketler, yüksek sıcaklıklara kadar yıkanabilme ve çok sayıda yıkanmaya dayanacak kadar sert ve esnek biçimde olan küçük düğmeler veya renk kodlu plastik disklerin şeklini almaktadır.

Giyim Sektöründe RFID Etiketlerinin Uygulanması

Giyim sektöründe üretim hattı bulunan uygulamalar ;

-Örnekleme,

-Ambalajlama,

-Tasarım ve planlama,

-Dağıtım,

-Üretme

Teknolojisinin ilerlemeden önce üreticiler, maliyet oluşturan ve zaman alıcı manuel kontroller kullanmaktaydı. Üreticilerin pek çoğu operasyonlarını kolaylaştırıp, oluşabilen maliyeti en az indirmek için RFID teknolojisi kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle teknolojinin gelişmesiyle birlikte , belirli bir giysi ile ilgili tüm bilgileri içeren bir etiketin yerleştirilmesini içermektedir. Çip, üretim ilerlemesi için yönlendirecek olan faydalı verileri depolamaktadır.

Başlıklar

RFID tekstil etiketi, Tekstil Tedarik Zincirlerinde RFID Teknolojisinin Faydaları Nelerdir?

Tekstil tedarik zincirlerinde RFID teknolojisinin faydaları şunlardır:

1. Rekabetin artması:

Rekabetin artması sonucu şirketlerin pazar koşulları ile yüzleşebilmek için yeni teknolojilerin ve kavramlarına ayak uydurması gerekir. Bu sebeple RFID teknolojisi , tedarik zincirinin verimliliklerini artırabilmek için iyi bir çözüm olarak kabul edilmektedir.

2. Hırsızlık önleme:
RFID teknolojisi, hırsızlığa karşı koruma sistemi olarak hizmet etmektedir. Aynı zamanda tedarik zincirleri boyunca oluşabilecek yanlış ticaretin başlatılmasının ve korunmasında da faydalı olabilmektedir.

3. Artan bilgi paylaşımı:
RFID teknolojisinin, şirket içerisinde farklı departmanlar arasında ve tedarik zinciri ortaklarının arasında etkileşimlerinin gelişmesini sağlar.

4. Müşteriye özel ilgi ve sunum:
Müşterilerin satın almış olduğu ürünleri RFID etiketlerinin sağladığı bilgilerle birlikte müşterilerin kartları aracılığı ile bilgi eklemeye özen göstermiş olan mağazaların, müşterinin gereksinimlerini karşılayıp daha iyi anlayabilmek için hizmet vermektedir.

5. Dağıtım merkezi (DC) işlemleri: 
Doğruluk ve hız açısından döngü sayımlarını artırabilmek için RFID etiketleri kullanılmaktadır. Ayrıca paketleme veya toplama operasyonı üzerinde çok olumlu bir etkisi bulunmaktadır.

6. Takip ve izlenebilirlik sevkiyatı:
RFID teknolojisi ile kalite yönetimleri ve sürekli kalite iyileştirmeleri sağlayan ürünlerin takibi yapılabilmektedir.

7. Yüksek satışlar ve marjlar:
RFID teknolojisi, envanter yönetimlerinin tam fiyata daha fazla satışların ve çok önemli olan daha az indirimlere yol açmaktadır.

8. Taşıma verimliliği:
RFID teknolojisinin ana avantajları , barkodlardan farklı olarak etiket ve okuyucuların arasında görüş hattına ihtiyaç duymaksızın ürünlerin ve kapların otomatik olarak tanımlanmasına izin vermektedir.

RFID ve Barkod Teknolojisi ile Giyim Sektöründe Hangisini Kullanmak Daha İyi olmuştur?

Barkod teknolojisi uzun bir zamandır kullanılmaktadır. Ancak, ürün izlenmesi ve tanımlamasını zorlaştıran çeşitli sınırlamaları bulunmaktadır.

RFID teknolojisi nispeten barkod teknolojisine göre daha hızlıdır. Düz görüş hattı gerektirmezler. Aynı anda pekçok ürünü kolayca takip edebilmektedir.

RFID teknolojisi daha uygun maliyetli ve daha iyi izleme ve tanımlama deneyimine olanak sağlamaktadır. RFID teknolojisinin geleneksel barkod sistemlerine göre diğer avantajları bunlardır:

– Birden Fazla Etiket Okuyabilme özelliği : RFID teknolojisiyle, okuyucular aynı anda pekçok etiketten veri alabilmektedir.

RFID Etiketleri Daha İyi Kapasiteye Sahiptir : Rfid etiketlerinin, barkodlar kullanırken olduğundan daha da fazla veri depolamanıza izin veren dinamik depolama belleklerine sahip olmuştur.

Daha Geniş Okuma Aralığı. RFID sistemi hem pasif hem de aktif etiketlere sahiptirler.  Aktif olanlar etiketler 100 metreye kadar okuma mesafelerine sahiptir. Pasif olanlar etiketler ise, verileri 1 metreye kadar uzakta bir okuyucuya iletebilmektedir.

Uzun ömürlü olması : rfid etiketlerin olumsuz çevresel koşullarından etkilenme olasılığı daha da düşüktür. Bu nedenler uzun süre kullanılabilmektedir.Aynı zamanda onarım ve değişim maliyetlerinden tasarruf edilmektedir.

Moda Perakendesinde RFID Uygulamaları Nelerdir ?

RFID TEKSTİL ETİKETİ

1. Sahteciliğin önlenmesinde:

Tekstil sektöründe sahte ürün hızlı şekilde büyümektedir. Teknolojik gelişmeler sonucu herhangi bir markaların logolarını kopyalamak ve aynı şekilde çoğaltmak kolay olmuştur. Bu sebeple, sahte ürünlerin daha yüksek fiyatlarla satılması ve tüketici gereksinim ve memnuniyetini karşılamazlar. Bu konuda genetik işaretleyiciler ve mikro etiketler, moda perakendeciliği ile RFID teknolojisinin en önemli uygulamalarından biridir.

2. Müşterilerin davranışı ve ürün karışımları:
Perakendecilerin, müşterilerinin zevklerini ve davranışlarını öğrenebilmek için bir RFID sistemi kullanmaktadır. RFID anteninin, müşterilerin ve ürünün her hareketlerini izleyebilmek için giysilerin raflarına takılmaktadır. Bu nedenle tüketiciler ise bu raftaki bir giysiyi her çıkarmasıyla, verilerin analiz için gönderilmektedir. Kısa süre sonra ( 5 saniye ) ürünleri tekrardan rafa geri koyar ise, ürünü veya malzemeyi beğenmedikleri anlamına gelmektedir. Bu ürünler raftan beş dakikadan fazla bir süre sonra kaybolur ise, tüketicinin hoşuna gittiğine düşünülebilmektedir. Bu şekilde tüketicilerin davranış çalışması yapılabilmektedir.

3. İade yönetimi:
İade sistemiyle RFID etiketlerin saklanan bilgilerin tekrardan alınmasıyla da çözülebilmektedir. Kalite sorunlarının veya müşteri ilgisizliği sebebiyle iade edilmiş olan daha fazla ürün var ise, RFID etiketi ile belirtilebilmektedir. Tüketicilerin ürünleri veya belirli malları iade etmesiyle, RFID etiketleri okunabilmektedir. Veritabanına eklenir. Bu sebeple çalışanların herhangi bir şikayet göndermek için ürünlerin kimin ürettiğini ve geçmişini görebilmektedir.

4- Defilede kullanılan RFID
RFID teknolojisinin yeniliklerinden olan RFID bilekliklerdir.  Bu teknoloji güvenliği artırabilmek için pekçok defilede kullanılmaktadır. Özellikle sahte biletlerin kullanılmasını önleyebilmek için birçok konserde kullanılmaya başlanmıştır. Her katılımcının kimliklerini tanımlayabilen benzersiz etiketlerle iliştirilmiştir. Bu sebeple etkinlik yöneticilerinin, gösterilere kimlerin katıldığı hakkında tam erişim, kontrol ve içgörüye sahip olmuştur.

5. Soyunma kabininde kullanılan RFID
RFID teknolojosi ile mağazadan kıyafet satın almış olan müşterilere giysiyi denemek için soyunma kabinine gittiklerinde otomatik olarak öneriler sunmaktadır. Soyunma kabininde akıllı ayna sayesinde üzerinde bulunan Dolayısıyla RFID okuyucuları ile, giysiye yapıştırılan RFID etiketleri kabine getirilen giysileri belirlemektedir. Bu nedenle en uygun olan aksesuarlar bir arayüzde görüntülenmektedir. Kısaca kıllı ayna ile onlara ne tür aksesuarların veya giysilerin uygun olacağını belirtir. Aynı zamanda promosyonların, bedenin ,fiyatın ve renkler ile eşleşen diğer ürünlerin hakkında da bilgi sağlamaktadır.

RFID teknolojisinin zorlukları nelerdir?

RFID teknolojisinin tekstil endüstrisinde etkin bir şekilde uygulanmış olsa da, uygulamasını artırabilmek için üstesinden gelebilmek için gereken bazı teknolojik kısıtlamalara sahip olmuştur.

1. Standardizasyon eksiklikleri
RFID teknolojisinin, farklı versiyonunun farklı yazılımlara ve okuyuculara ihtiyaç duyduğunu görülmektedir.Bu sebeple, perakendeciler, imalatçılar ve distribütörlerin arasında etkileşimlere sahip olunmaktadır.

2. Esnekliği
RFID teknolojisi kurulması için belirli maliyet ve zamana ihtiyaç gerekmektedir. Bu durum pekçok şirket için ekonomik olmayabilmektedir. Aynı zamanda RFID teknolojisi bazı mevcut teknolojilerle esnek olmayabilmektedir. Mevcut sistemle kullanılır olsa bile %100 veri doğruluğu beklentisinin hala endişe konusu olmaktadır.

3. Yüksek maliyetleri
RFID teknolojisi’nin, çeşitli sektörlerde de büyük ilerleme kaydetmesine rağmen, en büyük dezavantajlarından biri ise, RFID etiketinin barkod sistemlerine göre daha yüksek maliyetidir. Üreticilerinde, ekstra maliyetin ve mevcut sisteme yatırarak yatırım getirisi ve net kar konusunda endişe duyulmaktadır. Bunlardan bazıları Benetton ve Prada gibi şirketler fiyatı düşürme konusunda çalışmaktadır. Sonuç olarak teknolojinin fiyatı düştüğünde ise tüm üreticiler ve perakendeciler bu teknolojiyi uygulayabilirler.

4. Güvenlik ve gizlilik sorunu :
RFID teknolojisi kullanılması, tüketicilerin gizliliği için büyük zorluk oluşturmaktadır.  Ürünlerin RFID etiketleri kullanan müşterilerin çok kolay biçimde izlenebilmektedir. RFID etiketi,EPC’yi veya ID seri numarasını yakındaki okuyuculara yayınlar. Bundan dolayı çok yüksek bir gizlilik ihlali riski oluşturmaktadır

5. RFID saldırıları:

5.1. Sahte ( Yanlış ) etiketler

Saldırganların orijinal etiketlerin sahte olan etiketlerle değiştirmesi ile veri aktarımını engellemek ve okuyuculara sahte veya yanlış bilgi sunmaktadır.

5.2. Etiket hasarı

Malzemelerin yanlış kullanımı sonucu saldırganlar tarafından kolayca zarar görebilmesi ve dolayısıyla bu saldırılar sonucu okuyucuyla veri iletişimini engelleyebilmesini tespit etmiştir.

Dikiş Zeminlerinde RFID Tabanlı Paket Takip Sistemlerinin Uygulamasında Başarıya Ulaşması

Müşterilye verilen hizmetleri iyileştirmek için ve aynı zamanda daha iyi bir kalite ve üretkenlik sağlarken, RFID teknolojisinin yaptığı kayıp zamanların ve maliyetleri azaltmak için atölye değişkenlerine ve yönetmeye yardımcı olmak için mümkün olduğunca erken ve doğru bilgi gerekmektedir.RFID teknolojisi kullanılan hazır giyim endüstrisinde kolaylıklar sağlanmıştır.

Bu teknolojiyi normalde daha büyük şirketler tarafından satın alınmıştır. Ancak maliyetlerin düşmesi ile birlikte daha uygun fiyatlı hale gelmiştir. Dikiş zemininde takip için barkod tabanlı çözüm uzun yıllardır kullanılmaktaydı.Bu nedenle dünyanın endüstride hüküm süren koşullar dikkate alınmasıyla artık yerini RFID teknolojisine bırakmıştır. RFID teknolojisinin kullanılmasının pekçok avantajı bulunmaktadır.Bunlardan en önemlisi ise, verilerin işlemler noktasında mevcut olmasıdır. RFID teknolojisi, tüm operasyonel detayların anında kullanıma sunmaktadır.Bu nedenle RFID teknolojisi ile endüstriyi daha verimli hale getirmek ve müşterilerin ihtiyaçlarının karşılamasında önemli rol oynamaktadır.

Dikiş Zeminlerinde RFID Tabanlı Paket Takip Sistemlerinin Sistemin Çalışması

Sistemde işlem kesim odasından çalışmaktadır. Fakat siparişlerin demetlere ayrılmasından önce ve işlerin nakış için dışarı çıkması gerekmekte ise , önce bu işlemin yapılması gerekmektedir. Ardından , döşemeler demetlere bölünür; bu paketler sistemiyle birlikte çalışan tüm firmalar tarafından yapılan kolay işlemdir.   Etiketler, bir demet listesi hazırlanması sonucu başlatılması gereken sistemlerin denetleyicisidir. Her bir etiketler sadece terminalin önünden geçirilerek yapılmaktadır. Ekranda ise etiket numarası görünür. Etiket işlemi başlatılmaktadır. Bu sebeple paketi oluşturmak için gereken tüm işlemler sürecinde etiketleme işlemine yanıt vermektedir.

Giysiler çeşitli işlemlerden geçmesiyle birlikte operatör tarafından taranmaktadır. İşlemler ise paket tamamlandıktan sonra yapılmaktadır. Her operatörlerin makinelerine bağlı olarak bir terminal bulunmaktadır. Buna karşı etiket taranmaktadır. Operatörün etiketleri taradığında bilgilerin terminal’den ana bilgisayarlara iletebilmesi için terminal ile, kendilerine atanan makinede yapılan işlemleri yapmak zorundadır. Aynı zamanda bilgisayarların, veri tabanlarını güncellemek için etiketlerden gelen bilgileri kullanmaktadır. Bu nedenle , operatörler, denetçiler, bilgiler ve yöneticilerin kullanımları için erişilmeye hazır olarak saklanır.

Hazır giyim endüstrisinde RFID’nin sonuçları ve gelecekteki eğilimleri

RFID teknolojisi tekstilde kullanımı hızla artmıştır. Tekstil üretiminde tam olarak başarılı şekilde çalışması için önemli teknik zorlukların hala çözülmesi gerekmektedir. RFID teknolojisinin tüm faydalarının farkına varılması birkaç on yıl kadar sürer. RFID teknolojisinin, internet ile birlikte bilgisayarların fiziksel olarak dünyayı algılama ve yanıt verebilme yeteneğine nasıl genişletebileceğini giderek daha fazla görülmektedir. Özellikle giyim ve tekstil sektöründe, imalat, envanter yönetimi ve perakendecilik ile ilgili çeşitli uygulamalar RFID sisteminin büyük bir potansiyeli olmuştur. Stok tükenmesini azaltmak için RFID sistemi kullanarak satışlarını %2 artırmakta olan ABD hazır giyim şirketi GAP gibi şirket tarafından gösterilmektedir. Tanınmış olan bir başka ABD giyim şirketi olan J Crew’de , RFID teknolojisi kullanımı ile birlikte envanter tutma süresini beş ile sekiz kat arasında artırmıştır.

RFID teknolojisinin yaygın kullanılmasının önündeki en büyük zorluk ise, tekstil ve konfeksiyon üretimindeki maliyet olmuştur. Kullanım hacmi artarak bu zorlukları azaltılabilmektedir. Bu nedenle standardizasyon ve teknolojik gelişmeler sonucu maliyetin düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Farklı uygulamalar içinde farklı yerlerde çalışabilen RFID çipleri geliştirilmiştir. RFID çipleri, frekanstan bağımsız olarak yazma/okuma belleğiyle birlikte entegre edilmiştir. Bu konuya ek olarak ise, yazılımların farklı kullanımların sayısılarını karşılayacak biçimde özelleştirilmesi gerekmektedir. Son zamanlarda, tanımlama için ve satış noktalarında, kolayca basılmıştır. Çok kısa süre içerisinde ürünlere yapıştırılan barkodlar kullanmaktadır. Dolayısıyla RFID etiket tasarımlarının tamamlanması ve hazırlanması için zaman alan bir süreç olmaktadır.

Standardizasyonla ilgili sorunlar ise, yönetim organlarının üretiminde, kullanımında ve teknik özellikleriyle ilgili çeşitli standartların geliştirme çabası ile çözülebilmektedir. Bu nedenle teknolojik gelişmelerde, RFID etiketinin geniş çapta kabul edilebilirliğini sağlamak için bu yönde yardımcı olmaktadır.

5/5 - (2 votes)
Kategoriler