Tüm sorularınız için: 0 850 441 66 66

Rfid Nedir ve Nasıl Çalışır? – 2022

RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi canlı veya cansız ayrıca nesneleri de radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılan teknolojiler olarak tanımlanır. Kablo yardımı olmadan veri girdisi ve çıktısı sağlayacak olan teknolojilerden biridir.
3 temelden oluştuğunu söyleyebiliriz.


1-) Okuyucu
2-) Anten
3-) Etiket


RFID teknolojisinin potansiyelinin yanında getirdiği bazı risk faktörleri de bulunmaktadır. Günümüzde neredeyse her işlemimizi yaptığımız kredi kartı sistemlerinde sıkça kullanılmaktadır. Normalde kredi kartının pos cihazdan geçirilip şifre girme durumunu ortadan kaldırıp kredi kartını direk pos cihazına gösterilip ödeme alınması rfid‘nin sunmuş olduğu güzel olanaklardan sadece birisi. Fakat bu durum bazı kötü niyetli insanlar teknolojisinin kötüye kullanımı ile birlikte bazı istenilmeyen sonuçları beraberinde de getirebilmektedir. Rfid Özel halk otobüsü, konser veya avm gibi toplu alanlarda bulunan kötü niyetli insanlar, bu kalabalıktan yararlanarak hazırlamış oldukları düzenekleri veya pos cihazlarını cüzdanlara doğru tutulması ile birlikte birçok kişisel bilgilerin çalınması istenilmeyen durumlar arasında gösterebileceğimiz en somut örneklerden sadece birisidir.

rfid
RFID Nedir?


Aktif RFID Etiketler

Kısaca açıklayacak olsaydık eğer güç kaynağı üzerinde olan donanım diyebilirdik. Güç kaynağı bulunmasının nedeni RF iletişim devresini güçlendirmektir. Aktif rfid’nin üzerinde bulunan bu güç kaynakları sayesinde okuyucular dediğimiz bölümden düşük seviye sinyal iletebilir. Sinyal seviyesiyle cevap verir. Aktif rfid‘ler bu özelliklerden ayrıca hafıza şifreleyeci ya da sensör gibi özellikleri de sahip olabilmektedirler. Aktif RFID’lerden ayrıca pasif RFID ve yarı pasif RFID’lerde bulunmaktadır.

UWB

UWB Alliance’a göre UWB “radyo spektrumunun büyük bir bölümünde, kısa menzilli, yüksek bant genişliğine sahip iletişimler için son derece düşük enerji seviyeleri kullanabilen benzersiz bir radyo teknolojisi” .Bildiğimiz Bluetooth veya WIFI gibi dar sayabileceğimiz bant genişliklerdeki teknolojiler veri paketlerinde sinyali taşırken, UWB aynı şeyi kısa dizili etkiler ile yapar. Bazı olumsuz teknik koşullara karşı dirençli olduğunu söyleyemeyiz. Gönderen ve alıcı arasındaki mesafe ölçümünü yaparken, bilgi alıp verme konusunda gayet yetenekli olduğunu söyleyebiliriz. Bir darbenin veriyi gönderenden alıcıya gitme süresinin ölçülmesi “uçuş süresi ölçümü” olarak tanımlayabiliriz. Bu özelliğin UWB’yi diğer sistemlerden ayıran ve ayrıca güvenli olması UWB’yi UWB yapan şey olarak görebiliriz.

RTLS (Gerçek Zamanlı Konumlama Sistemleri)


RTLS gerçek zamanlı konumlama sistemi, adından anlaşılacağı üzere anlık konum bildirme servisi olarak açıklayabiliriz. Birçok sektörde kullanım alanları bulunmaktadır. Örneğin bir hastane ortamında acil durumu olan bir hastanın konumunu servera sahip olduğu etiketi kullanarak servera bildirmesi ve ardından serverın bu çağrıya hastaya en yakın görevliye bir mesaj göndermesi RTLS’i açıklamak için güzel bir örnek olacaktır. RTLS çalışma mantığının altında çeşitli bölümler vardır. RTLS için önceliklerden birisi olacak olan elbette bir server kurulmasıdır. Çalıştırmayı hedeflediğimiz konum için çizilmiş bir plan veya harita uygulamaya aktarılması gerekmektedir. Lokasyon üzerinde, kalibrasyon işlemleri yapılmalıdır. Bu işlemin çok dikkatli yapılması gerekmektedir. En son RTLS devreye alınır ve WLAN ortamındaki tüm WIFI uç cihazlar takip edilmeye başlar.

5/5 - (1 vote)
Kategoriler
rfid

Rfid Nedir ve Nasıl Çalışır? – 2022

https://youtu.be/kdKuno_GGlE RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi canlı veya cansız ayrıca nesneleri de radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılan teknolojiler olarak tanımlanır. Kablo yardımı olmadan veri girdisi ve çıktısı sağlayacak olan teknolojilerden biridir.3 temelden oluştuğunu söyleyebiliriz. 1-) Okuyucu2-) Anten3-) Etiket RFID teknolojisinin potansiyelinin yanında getirdiği bazı risk faktörleri de bulunmaktadır. Günümüzde neredeyse her işlemimizi yaptığımız…

Daha Fazla oKU
RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar

RFID Teknolojisi

RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar Uzun yıllardır kullanılan ve günümüzde kullanımına devam edilen bir teknolojidir. Rfid Teknolojisi sayesinde bir etiket içerisine bilgiler saklanarak, bunların okuyucular yardımı ile kullanılması sağlanır. Bu sayede birçok sektörde farklı farklı kullanımları görülebilmektedir. RFID nedir ve RFID Bileşenleri Nelerdir ? RFID , İngilizce “Radio Frequency Identification” tanımının kısaltmasıdır. Türkçe’ de “Radyo…

Daha Fazla oKU
rfid etiket

Rfid Etiket Nedir, Fiyatı Ne Kadar – 2022

Rfid Nedir? Türkçe’ye çevrilirse Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) veya “RFID” olacaktır; canlıları veya nesneleri radyo dalgaları aracılığıyla tanımlamak için kullanılan teknolojilerin genel adıdır. Tanımlamanın birçok biçimi vardır. Ancak en yaygın olanı, canlıları veya nesneleri tanımlamak için bir antene bağlı bir mikro çiptir. Ancak Rfid Anten, çipin kimlik bilgilerini okuyucuya iletmesini sağlar. Rfid Okuyucu, rfid

Daha Fazla oKU