Tüm sorularınız için: 0 850 441 66 66

Rfid Nedir ve Nasıl Çalışır? – 2022

Rfid Nedir?

RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi canlı veya cansız ayrıca nesneleri de radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılan teknolojiler olarak tanımlanır. Kablo yardımı olmadan veri girdisi ve çıktısı sağlayacak olan teknolojilerden biridir.
3 temelden oluştuğunu söyleyebiliriz.


1-) Okuyucu
2-) Anten
3-) Etiket


RFID teknolojisinin potansiyelinin yanında getirdiği bazı risk faktörleri de bulunmaktadır. Günümüzde neredeyse her işlemimizi yaptığımız kredi kartı sistemlerinde sıkça kullanılmaktadır. Normalde kredi kartının pos cihazdan geçirilip şifre girme durumunu ortadan kaldırıp kredi kartını direk pos cihazına gösterilip ödeme alınması rfid‘nin sunmuş olduğu güzel olanaklardan sadece birisi. Fakat bu durum bazı kötü niyetli insanlar teknolojisinin kötüye kullanımı ile birlikte bazı istenilmeyen sonuçları beraberinde de getirebilmektedir. Rfid Özel halk otobüsü, konser veya avm gibi toplu alanlarda bulunan kötü niyetli insanlar, bu kalabalıktan yararlanarak hazırlamış oldukları düzenekleri veya pos cihazlarını cüzdanlara doğru tutulması ile birlikte birçok kişisel bilgilerin çalınması istenilmeyen durumlar arasında gösterebileceğimiz en somut örneklerden sadece birisidir.

rfid

Günümüzde RFID etiketinin maliyeti ne kadardır?

RFID etiketleri satan çoğu şirketler fiyat vermezler. Çünkü fiyatlandırmalar, etiketteki bellek miktarına, hacmine ve etiketin ambalajına, etiketin gerçek olup olmadığına göre belirlenmektedir. Aktif etiketler 25 ABD doları ve üstünde ve özel koruyucuya , ekstra olarak uzun pil ömrüne yada sensörlere sahip aktif etiketler 100 $ daha fazladır. Pasif bir 96-bit EPC yerleştirme maliyeti 7 ila 15 ABD senti arasında değişir. Etiket, şirketlerin barkod yazdırabilen ve bir termal transfer etiketine gömülmesi durumunda, fiyat 15 sent ve üstüne çıkmaktadır. Düşük ve yüksek frekanslı etiketler biraz daha maliyetlidir.

RFID Veri Toplama Donanımlar

1-RFID anten; okuyucu ile etiket veya okuyucu ile okuyucu arasındaki iletişim kurarak bilgi alışverişini sağlamaktadır.
2-EPC/RFID etiketler; etiket üzerinde bulunduğu nesne ile ligili bilgilerin depolandığı bir devre ,devreye bağlı anten ve bunların üzerlerini kaplayan koruyucu ince bir tabaka kaplıdır.
Güç kaynaklarına göre etiketler
-Okuyucular,
-Denetleyiciler,
-Yazılımlar

Aktif RFID Etiketler

Kısaca açıklayacak olsaydık eğer güç kaynağı üzerinde olan donanım diyebilirdik. Güç kaynağı bulunmasının nedeni RF iletişim devresini güçlendirmektir. Aktif rfid’nin üzerinde bulunan bu güç kaynakları sayesinde okuyucular dediğimiz bölümden düşük seviye sinyal iletebilir. Sinyal seviyesiyle cevap verir. Aktif rfid‘ler bu özelliklerden ayrıca hafıza şifreleyeci ya da sensör gibi özellikleri de sahip olabilmektedirler. Aktif RFID’lerden ayrıca pasif RFID ve yarı pasif RFID’lerde bulunmaktadır.

UWB

UWB Alliance’a göre UWB “radyo spektrumunun büyük bir bölümünde, kısa menzilli, yüksek bant genişliğine sahip iletişimler için son derece düşük enerji seviyeleri kullanabilen benzersiz bir radyo teknolojisi” .Bildiğimiz Bluetooth veya WIFI gibi dar sayabileceğimiz bant genişliklerdeki teknolojiler veri paketlerinde sinyali taşırken, UWB aynı şeyi kısa dizili etkiler ile yapar. Bazı olumsuz teknik koşullara karşı dirençli olduğunu söyleyemeyiz. Gönderen ve alıcı arasındaki mesafe ölçümünü yaparken, bilgi alıp verme konusunda gayet yetenekli olduğunu söyleyebiliriz. Bir darbenin veriyi gönderenden alıcıya gitme süresinin ölçülmesi “uçuş süresi ölçümü” olarak tanımlayabiliriz. Bu özelliğin UWB’yi diğer sistemlerden ayıran ve ayrıca güvenli olması UWB’yi UWB yapan şey olarak görebiliriz.

RTLS (Gerçek Zamanlı Konumlama Sistemleri)

RTLS gerçek zamanlı konumlama sistemi, adından anlaşılacağı üzere anlık konum bildirme servisi olarak açıklayabiliriz. Birçok sektörde kullanım alanları bulunmaktadır. Örneğin bir hastane ortamında acil durumu olan bir hastanın konumunu servera sahip olduğu etiketi kullanarak servera bildirmesi ve ardından serverın bu çağrıya hastaya en yakın görevliye bir mesaj göndermesi RTLS’i açıklamak için güzel bir örnek olacaktır. RTLS çalışma mantığının altında çeşitli bölümler vardır. RTLS için önceliklerden birisi olacak olan elbette bir server kurulmasıdır. Çalıştırmayı hedeflediğimiz konum için çizilmiş bir plan veya harita uygulamaya aktarılması gerekmektedir. Lokasyon üzerinde, kalibrasyon işlemleri yapılmalıdır. Bu işlemin çok dikkatli yapılması gerekmektedir. En son RTLS devreye alınır ve WLAN ortamındaki tüm WIFI uç cihazlar takip edilmeye başlar.

Rfid Uygulamaları

Rfid teknolojisi, veri depolama ve toplama için verimli, uygun maliyetli ve güvenilir bir yöntem ile mevcut kullanımları için sayısız olasılık sunmaktadır. Bunlar;

Varlık Takibi

 İşletmenin ekipman ve varlıklarına kadar takip etmesini ve izlemesini sağlamaktadır. Varlık takiplerinin bu biçimde otomatikleştirilmesi, insan hatası ile ilgili sorunları önlemektedir.

Perakende Sektörü

Rfid teknolojisi, stok sayımlarında insan hatasının azaltılmasına, kaybedilen ya da çalınan ürün sayılarının azaltılmasına ve böylelikle manuel olarak envanter sayımları için harcanan zaman ve maliyetin azaltılmasına da yardımcı olmaktadır.

Tedarik Zinciri Yönetimi

Tedarik zinciri yönetimleri, malların hareketleri hakkında gerçek zamanlı bilgiye erişerek üreticiden tüketiciye kadar güvenli geçiş sağlamaktadır.

Envanter Yönetimi

İşletme envanterleri hakkında anında bilgi edinebilmektedir. Ayrıca son derece güvenilir ve doğru envanter kayıtlarını sağlayarak insan girdisi ihtiyaçlarını azaltmaktadır.

Hayvan İzlenebilirliği

Rfid etiketleri, hayvan hareketinin izlenmesine yardımcı olabilmektedir. Özellikle kayıp olan evcil hayvanların bulunması için faydalıdır.

Depo Yönetimi

İşletme deposundaki ürünleri anında tanımlayabilmektedir. Ayrıca, ürün girişleri ve teslimat kayıtlarını otomatikleştirilmesine yardımcı olabilmektedir.

Taklit önleme

Sahte ürünün tüketimlerini önlemeye yardımcı olmaktadır. Küçük etiketler gerçek ile sahteyi ayırt etmesi için ürünlere eklenebilmektedir.

Erişim Kontrolü

 Rfid erişim kontrol etiketi, erişimi sadece önceden onaylanmış kişiler ile sınırlaması ile güvenliği sağlamaktadır.

Ücretli Yol Ödemeleri

Pek çok otoyol geçiş ücreti sistemlerinde, rfid teknolojisini kullanılarak geçen arabadan geçiş ücreti toplamaktadır. Geçiş ücreti, araç geçtiğinde ön ödemeli kartlardan otomatik olarak düşülmektedir.

Kütüphane Sistemleri

 Kütüphanede de envanter takibi yapılabilmektedir. Ürün bilgisini depolayabilmektedir. Ayrıca hırsızlığa karşı da güvenlik sağlayabilmektedir. Bu nedenle kitap giriş ve çıkışları hızlı, doğru ve verimli bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir.

Sağlık Profesyonelleri için Rfid Teknolojisi

Rfid teknolojisi gelişmesi sonucu daha yaygın olarak kullanılması ile birlikte, kalp pilleri, implante edilebilen kardiyoverter defibrilatörler ve diğer elektronik tıbbi cihazlar ile etkileşim potansiyelleri akılda tutulması önemlidir. Hekimler bu teknolojinin kullanımı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Örneğin hasta cihaz ile ilgili bir sorun yaşaması durumunda, hastanın o sırada ne yaptığı, olayın nerede ve ne zaman meydana geldiğini bu teknoloji ile takip edilebilmektedir.

Rfid akıllı etiketler

Rfid etiketleri ve akıllı etiketin yanı sıra rfid etiketleme teknikleri, okuyucular ile iletişim kurduğu uzak aygıt düğümünü sağlamaktadır. Etiketler ve akıllı etiketler, bir nesneyi eklenen düşük maliyetli öğedir. Genellikle tek kullanımlık olabilmektedir. Bu teknolojinin en büyük avantajlarından biri, etiketlerin genellikle çok düşük maliyetli ürünler olmasıdır. Etiket tamamen pasif olabilmekte ya da bazıları da aktif olabilmektedir. Bazı durumda da, akıllı etiketler ile yapılan işlemlerin daha fazla işlevsellik sağlaması için üzerindeki bilgiyi saklanmasına gerektirebilmesi için depolama içerebilmektedir. Böylelikle akıllı etiketler, yapışkan kağıt etikete yerleştirilmiş olan basit rfid etiketleridir.

Akıllı kart etiketleri, akıllı etiketlerden farklıdır. Gelişmiş akıllı kart etiketleri, pek çok uygulamalar için örnek olarak finans içeren işlemler için güvenli iletişimlerin gerekli olduğu yerlerde kullanılmaktadır.
Akıllı etikette, yüksek değerli olan eşyaların çalınmasını azaltması için kullanılan ucuz ve tek kullanımlık ürünlerdir. Ayrıca akıllı etiketler, karmaşık varlık takipleri ve üretim yönetimi vb. çok daha yüksek düzeyde etkileşimler sağlayabilmektedir. Bazı akıllı etiketin maliyeti en ucuz etiketlere kıyasla daha yüksek düzeyde işlevsellik sağlayabilmektedir.

Elektronik devre

Rfid etiketi içinde elektronikler, maliyetlerin en aza indirilmesini ve güç seviyesinin mümkün olduğunca düşük tutulmalarını sağlaması için minimumda tutulmaktadır.

Anten

Rfid etiketi içerisinde yer alan antenler en fazla yer kaplayan bileşendir. Çalışma frekansında tatmin edici bir biçimde çalışabilmektedir. Daha yüksek frekanslarda örneğin UHF ve mikrodalga boylarının daha küçük olması, frekanslar için antenleri çok daha verimli hale getirmektedir.

Rfid Yazıcılar

Rfid teknolojisinde yazıcılar, genellikle dağıtım ya da üretim tedarik zinciri içinde mevcut baskı noktasını kullanmaktadır. Mevcut otomatik kimlik sisteminin çoğu barkodlama kullandığından, rfid teknolojisi dönüşüm aşamalı değişiklik olacaktır
Etiket içinde bir EPC etiketlerinin kullanımını belirtmesi için EPC logosu gibi etiketin arkalarına gömülü rfid etiketi için gerekli tüm ek bilginin yanı sıra mevcut tüm basılı bilgiyi gösterecek kadar büyük olmalıdır. Bu nedenle boyutları, etiketlerin uygulanacağı kutuya uygun olmalıdır. Ayrıca etiket yapıştırıcısı kutular ile yapıştırma yöntemini, etiketlenmiş olan varlığın taşınacağı ortamı ve etiket uygulayıcılarının gerekliliklerini de göz önünde bulunmaktadır. Etikete gömülü olan rfid etiketi, önceden bulunan müşteri gereksinimini karşılamalıdır.
Etikete yerleştirilen rfid etiketi, kutu içlerindeki ürünlere uygun olmalıdır. Metal, su gibi okunması zor olan malzemeleri ve ayrıca yüksek karbonlu ya da tuz içeriğine sahip ürünleri etiketlemesi için özel etiketler gerekebilmektedir. 

Doğru Rfid Yazıcı Kodlayıcı Nasıl Seçilmelidir ?

RFID Yazıcılar Kodlayıcılar, varlıkları etiketlemek için kullanılan uygulamalardır. Yazıcının kodlayıcıları sadece etiketin üstüne yazdıran ve aynı zamanda bilgileri de Rfid çipine kodlamaktadır. RFID yazıcıları, genellikle bir dağıtım veya üretim tedarik zincirinin içindeki mevcut baskı noktalarında kullanılır. RFID Yazıcı Kodlayıcı seçiminde dikkat edilecek noktalar:
Baskının çözünürlüğü :Yazıcılar 200 – 600 dpi civarındadır. Daha düşük veya daha yüksek çözünürlüklerde yazıcılar da bulanabilmektedir. Etiket yazdırmanın daha da karışık olduğu ve grafik yazdırma sırasında daha yüksek çözünürlük gerektirdiğini ve bu durumlarda baskı çözünürlüğü önemli olur. Normal yazdırma ihtiyaçları için 200 dpi yeterli olacaktır.
Baskı hacmi ve hızı: Piyasada pek çok yazıcı kodlayıcı vardır. Bunların bir etiketi ne kadar hızlı yazdırılıp, kodlayabileceklerine ve bunun yanı sıra ne kadar yüksek hacimlere uygun olduklarına göre de farklılık göstermektedir. Endüstriyel yazıcılar ise daha yüksek hızlara sahiptir.
Yazdırma yöntemi
– İki farklı türde yazdırma yöntemi vardır.
1- Termal transfer: Etiketlerin tedarik zincirinde uzun zaman döngüsüne sahip olacağı ve uzun süreli uygulamalar için, etiketlerin ısıya maruz kalmasıyla birlikte etiket solmaması için termal transfer yazıcılar kullanılmaktadır. Termal transfer yazıcılar genellikle etiketin üzerinde daha yüksek bir inç başına nokta ( DPI )veya çözünürlük ile yazdırırlar.
2-Doğrudan termal : Yazıcının avantajı, daha kolay bir tasarım yapabilmek ve bundan dolayı şerit olmaması, kırılabilecek olan daha az bileşenler nedeniyle yazıcılar için daha kolay bakım olmuştur. Etiketler daha pahalıdır ve ısıya maruz kalması durumunda daha hızlı solabilmektedir.
Etiketin Boyutu: Çoğu yazıcılar 4 inç genişliğe kadar etiketleri barındırabilmektedir. Fakat 6 inç genişliğe kadar olan etiketleri yazdırabilen bazı yazıcılarda mevcuttur.
Ağ bağlantıları: Pekçok yazıcılar USB veya İnternet bağlantısı sağlar. Ancak Paralel, Wi-Fi veya Bluetooth bağlantısı da bulabilirsiniz.
Alan: Bazı yazıcılar oldukça büyüktür. Çoğunlukla endüstriyel yazıcılardır. Ancak basit olarak masaüstü yazıcıları boyutlarının yarısı veya üçte biri olabilmektedir.

Arduino Rfid Kart Uygulaması

RFID teknolojisi giderek artan dünya genelinde ve ülkemizde yaygınlaşan teknolojidir. Tarım, otomotiv, finans, güvenlik, turizm, akaryakıt, tekstil, lojistik, perakendecilik, sağlık, ilaç, bankacılık, enerji, kamu, üretim gibi pek çok sektörde geniş uygulama alanında aktif ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca RC522 RFID kartı, NFC frekansı olan 13,56 MHz frekanslarında çalışan etiketler üzerinde yazma ve okuma işlemini yapabilen, ufak boyutlu, düşük güç tüketimli bir karttır.

Rfid Antenler

Rfid antenler, elektromanyetik dalgalar sayesinde bir sistemden alarak çevreye verecek ya da çevresinde bulunan elektromanyetik dalgalardan aldığı işaretleri sistemi besler. Bundan dolayı kablosuz haberleşme sistemlerinin performanslarını artırmak için kullanılan bileşendir. Okuyucu-etiket veya Okuyucu-okuyucu arasındaki haberleşmeyi sağlamaktadır. Pek çok durumda etiket okuma mesafeleri çok düşük olduğundan dolayı anten kullanımları önem kazanılmıştır. Basit olmasının yanı sıra antenlerin düşük güçlerde ve en iyi sinyal alımlarını gerçekleştirir. Bunun için özel koşullarda uyum sağlamaları gerekmektedir .Bu nedenle anten uygulamalarında çalışacağı ortamların özellikleri ve uygulamanın gerektirdiği mesafeye bağlı olarak, en iyi performansını sağlaması için farklı şekil, boyut ve frekans aralıklarında tasarlanır .

Antenlerin, dairesel yayın yapan ve düzlem yayın yapan antenler olmak üzere iki farklı çeşiti vardır. Düzlem yayın yapan antenler, en uzun okuma mesafesi ve maksimum kazanç oluşturmak için tek bir eksende yoğunlaşmaktadır. Dairesel yayın yapan antenler ise üretilen UHF enerjileri daha uzun mesafede eşit olacak bir şekilde dağıtmaktadır. Bu sebeple dairesel yönlü yayılımları ile çevrelerinde bulunan bütün etiketlerin okunma işlemi sağlanmaktadır. Antenlerin özellikleriyle anten seçim konusunda çok önemli olduğu için bu nedenle farklı tasarımlar mevcut olmaktadır . Anten tasarımında ve seçiminde okumasının en uygun şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Işıma huzmesinin ön-arka oranları , kenar kulakçık seviyesi, Eksenel oranı yönlendirmeleri ve kazançları ön plana çıkan tasarım parametrelerindendir. Rfid uygulamalarında, dairesel polarizasyona sahip antenler ve elemanlar kullanılmaktadır. Bu sebeple, herhangi bir şekilde yerleştirilmiş etiket ile okuyucular arasındaki haberleşmelerin güvenirliliğini sağlanmasıdır. Bunun yanı sıra bir okuyucuya birden çok anten bağlanabilmektedir.

Mikroçip, elektronik devre veya çip olarak da tanımlanır. Bir çipin, yarı iletken üreticiler tarafından tasarlanıp üretilmektedir. Çip, kararları veren özelliği ve verileri depolamak için bellek sağlaması gibi mantık birimine sahip olmuştur. Çipler küçük bir mikroişlemcilerdir. En yenileri ise orijinal IBM PC’den daha çok 40 ile 50 bin transistöre sahiptirler. Çiplerin çalışması için bir güce ihtiyacı vardır. Bu güçler, etiket üzerisindeki bir pilden gelmektedir. Bundan dolayı sorgulayıcı olan anten tarafından yayılan radyo dalgalarından (pasif bir etikette) elde edilebilmektedir. Çiplerin bir kısmı gücü kontrol etmeyi kabul etmiştir. Sorgulayıcılar ile etiket arasındaki iletişim anında sinyalleri modüle etmek dijital olan bitleri kodlamak çözmekte kullanılmaktadır. Çiplerin üzerisindeki bellek farklı bloklara bölünebilmektedir ve iletişim protokolünü uygulanır. Etiketler elektriksel olarak silinebilmektedir. Bu nedenle salt okunur bellek (EEPROM) kullanılır.

Bellek türü, verilerin depolaması için sürekli güç gerektirmezler. Bundan dolayı , etikette depolanan verilerin uzun bir zaman boyunca saklar. Fakat bu süre boyunca etiketlerden güç sağlanmamaktadır. Bellekler ise saklanan verilerin türü kullanılan protokole bağlıdırlar. Çipin, nesne tanımlayıcısının ,etiket kimliğinin, parolayı ve döngüsel artıklık kodu (CRC) gibi kodları ve hata algılama kodunu saklar. Çip’ler, büyük yarı iletken levha üzerisinde yapılmaktadır. Çipler ne kadar küçükse, onun çalıştırılması için gereken maliyetler ve güç o kadar az olmaktadır. Bu etiketler çip’lerin güç kullanımından daha verimli hale getirmek için ve çalışmasını sağlaması için daha az güç gerektirmesi ve pasif etiketlerin okuma aralığı artırması gerekir.

Rfid Okuma Mesafesini Etkileyen Faktörler

Anten kazancı: Okuma aralığından uzaklaştıkça daha yüksek kazançlı antenler kullanılması gerekmektedir. Yüksek kazançlı antenler de okuyucudan güç alımını artırırlar. Kazanç birimi olarak ise dBi, dBic veya dBiL birimleri kullanılmaktadır. Bir antenin kazancı 1-15 dBi/dBic/dBiL arasında değişiklik göstermektedir. Doğrusal antenler doğru konumlandırır. Dolayısıyla tek yönlü okuma yapar ise, dairesel antenlere göre daha da fazla kazanç sağlayabilmektedir.
Anten polarizasyonu: Etiketlerin antenin polarizasyonuna göre hizalanmış olması durumunda, doğrusal polarizasyonlu antenlerin dairesel polarizasyonlu antenlere göre oranla aynı zamanda daha uzağı okuyacak olmasıdır. Tam tersi durumda ise etiket ile antenin görüş açısı uygun olmamasında ise dairesel polarizasyonlu antenler daha da işlevsel olacaktır. Ancak dairesel antenlerde yanlızca çift yönlü veya sol bölge çalışma özellikleri vardır.
Etiket boyutu/yönlendirmesi/açısı/yerleştirilmesi: Pasif RFID etiketler, 3cm’den 1.5m mesafeye kadar okunabilmektedir. Mesafeyi artırmak için ise büyük yapıda antenlere ihtiyaç olabilmesi için etiketin boyutu da büyümelidir. Kullanılan olan anten polarizasyonuna göre etiketin yönlendirmesi ve açısına ona göre yapılabilmektedir. Dairesel polarizasyonlu antenlerde ise açı ve yönlendirme pek sorun olmaz. Doğrusal antenlerde ise açıyı tutturmak için yönlendirmeyi doğru yapmak gerekmektedir. Antenin metal, su vb. çevresel faktörlerden etkilenebileceğini düşünmesine göre yerleştirme yapılmalıdır.
Okuyucu ayarları: Güç ayarlarının yüksek olması durumu okumanın da daha güçlü yapılacağını göstermektedir. Bu nedenle okuma aralığının maksimize edilenilmesi için ise okuyucunun daha yüksek alım yapacak duyarlılığı ona göre ayarlanır.
Kablo uzunluğu, çoklayıcılar ve adaptörler: Uzun kablo çok daha fazla kayıp denir. Bunun nedenle için de çoklayıcılar ve adaptörler kullanmak gerekmektedir. Rfid okuyucudan antene daha da kısa kablolar kullanmak gerekir.
Çevresel faktörler: Çevresel faktör okuma mesafesini etkilemektedir. Sistemi oluştururken ise birden çok test yaparak farklı varyasyonların hesaba katmak gerekir. Bundan dolayı su, metal, diğer radyo dalgaları UHF RFID okuma aralığını etkiler.

5/5 - (1 vote)
Kategoriler
ücretli geçiş sistemi

Rfid Nerelerde Kullanılır

Rfid Etiket Nedir? Rfid (Radyo frekanslı tanıma) sistemlerine ait etiketler, içinde barındırdığı çeşitli seri numaraları aracılığıyla okuyucularla iletişime geçerler. Rfıd etiketler içerisinde kendisine özel bir numara kombinasyonu barındırır ve bu numaralar sayesinde radyo frekansları aracılığıyla çeşitli sistemlerle etkileşim kurması üzerine tasarlanmışlardır. Rfid etiketlerin içinde bir adet mikroçip bulunmaktadır. Bunun yanı sıra etiketler bu mikroçipi saran…

Daha Fazla oKU

NFC Etiketi Nedir

Nfc etiketi, nfc’nin hayatımıza girmesi ile birlikte merak edilen bir konu olmuştur. Kısaca bilgi vermek gerekirse nfc etiketi bulunduğu menzil içindeki nfc okuyucu tarafından okunabilen mikroçiplere sahip etiketlerdir. Nfc Etiketi, nfc özelliklerine sahip telefonlarda veri aktarımına imkan tanır. Nfc Teknolojisi Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte akıllı telofanlar hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Akıllı cihazlar ne…

Daha Fazla oKU
Dijital Kartvizit

Dijital Kartvizit

Dijital Kartvizit Nedir Dijital Kartvizit ( Qr Kodlu kartvizit, elektronik kartvizit ve sanal kartvizit), tüm bilgilerinizi içinde barından profildir. İletişimde olduğu insanlara bulundukları her ortamda bilgilerini aktarma imkanı sunar. Bu kartları kartvizit uygulamaları ile oluşturabilirsiniz. Cep telefonunuzda kartvizit taşımak kulağa hoş geliyor. Ayrıca akıllı saat, tablet, bilgisayar gibi cihazlarınızda da bulundurabilirsiniz ve dilediğiniz zaman paylaşabilirsiniz.…

Daha Fazla oKU