Fast and reliable RAIN RFID gate reader system
I-Gate RFID Hanging Textile RFID Reader
I-Gate RFID Hanging Textile RFID Reader is designed to identify and track large numbers of RFID-tagged products quickly and accurately. It delivers consistent reading performance in warehouses, production facilities and distribution centers, making bulk product tracking easier in logistics operations.
PRELIMINARY TECHNICAL INFORMATION
I-Gate RFID Gate Reader Technical Specifications
I-Gate RFID Gate Reader is a high-performance RFID gate reader developed for fast and reliable identification of products at passage points in areas such as textile, warehouse management, supply chain management, package tracking, pharmaceuticals and healthcare.
TECHNICAL TABLE
I-Gate RFID Gate Detailed Technical Information
| Product Type | RAIN RFID Gate Reader / RFID gate reader |
|---|---|
| Frequency Band | UHF 860 - 960 MHz |
| Protocol | EPC Class1 Gen2 / ISO 18000-6C |
| Maximum TX Power | 33 dBm |
| Receiver Sensitivity | typ. -80 (unit not explicitly specified in the datasheet) |
| Antenna Structure | 4 x Circular Polarized |
| Reading Speed | 800 tags / second |
| Communication | Ethernet, WiFi |
| Power Input | 110 - 230 VAC |
| Maximum Power Consumption | 120 W max |
| Touchscreen | 15.6 inches |
| Passage Opening | 1200 x 2000 mm / customizable |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| International Standards | ISO/IEC 18000-6C, EPC Global Class 1 Gen 2 |
| Compliance | Compliant with EU Directive 2011/65/EU and RoHS 2015/863 |
| Industries | Logistics, industrial applications, production, ready-to-wear and fashion |
| Application Areas | Textile, supply chain management, warehouse management, package tracking, pharmaceuticals and healthcare |
| Dimensions | 1540 x 2340 x 1210 mm / customizable |
ADVANTAGES
Fast and Reliable RFID Gate Control with I-Gate
WHY I-GATE?
Fast RFID Reading at Passage Points
I-Gate RFID Gate Reader enables RFID-tagged products to be read quickly and accurately at passage areas, making product tracking easier in warehouses, production facilities and distribution centers.