Tüm sorularınız için: 0 850 441 66 66

Inditex’in RFID Kullanımı

inditex rfid
inditex rfid

Inditex, dünyanın en büyük moda perakendecilerinden biridir. Marka’nın müşterilerine en son trendleri ve kaliteli ürünleri uygun fiyatlarla sunarak küresel bir müşteri tabanına sahiptir. Firmanın başarılarının arkasında teknolojik yenilikler ve verimlilik stratejileri gibi unsurlar bulunur. Bu yazıda Inditex’in RFID teknolojisini kullanarak nasıl daha verimli hale geldiği ve müşteri deneyimini nasıl geliştirdiği incelenecektir.

Başlıklar

Neden RFID Etiket?

RFID, ürünün benzersiz kimliğini radyo dalgaları kullanılarak okunmasıdır. RFID etiketleri bir sensör tarafından algılanarak nesneye kodlanmış olan veriyi okur. Bu sayede firma ürünlerinin takibini daha kolay bir şekilde yapar.

Inditex’in RFID Kullanımı

Firma’nın RFID teknolojisini üretim, depolama ve satış noktalarında kullanır. Böylece ürünlerin takibini verimli hale getirir. Ayrıca RFID etiketleri her ürüne yerleştirilerek ürünlerin tedarik zinciri boyunca takip edilmesi sağlanır.

Üretim Sürecinde RFID etiketler

Inditex, RFID teknolojisini üretim sürecinde kullanarak ürünlerin her aşamasında izlenebilirliği sağlamaktadır. Bu sayede ürünlerin kalitesi ve doğruluğu artmaktadır. Üretim sırasında RFID etiketleri birçok farklı testten geçerek ürünün kalitesi ve özellikleri hakkında veri toplar.

Inditex RFID Kumaş Takibi

Depolama Sürecinde RFID okuyucular ve etiketler

Inditex, depolama sürecinde de RFID teknolojisinden yararlanmaktadır. RFID etiketleri sayesinde depolanan ürünlerin yerlerinin bulunması daha kolay hale gelmektedir. Ayrıca mağaza envanterlerinin gerçek zamanlı olarak takip edilmesi de mümkün olacaktır..

Inditex Satış Noktalarında RFID

İnditex, satış noktalarında da RFID teknolojisini kullanarak müşteri deneyimini üst seviyede tutmayı hedeflemektedir. Mağazalara yerleştirilen RFID sensörleri sayesinde müşterilerin ürünleri kolayca bulması ve satın almasını sağlar. Ayrıca RFID etiketleri ile müşteri kuyrukları azaltılmakta ve ödeme süreleri kısaltılmaktadır.

Inditex RFID Kullanımının Faydaları

İnditex’in RFID kullanımı sayesinde, birçok fayda elde edilmektedir. Bu faydaların bazıları şunlardır:

  • Ürünlerin takibi daha kolay hale gelir.
  • Üretim, depolama ve satış noktalarında verimlilik artar.
  • Müşteri deneyimi gelişir.
  • Hatalar azalır.
inditex uhf rfid
inditex uhf rfid

DAHA İYİ BİR ALIŞVERİŞ DENEYİMİ İÇİN İNOVASYON;
Inditex, müşterilerine en yüksek standartları karşılayan bir alışveriş deneyimi sunma taahhüdüne dayanarak, mağazaları ve interneti entegre etme konusunda ilerlerken onlara daha iyi hizmet sunmamıza olanak tanıyan yeni projeler ve teknolojiler geliştirmek için çalışıyor.

Bunu yapmak için giysilere yönelik Radyo Frekansı Tanımlama (RFID etketler)ile her bir giysinin her zaman nerede olduğunu bilmelerini sağlıyor.

Zara, bu teknolojinin mevcut olduğu tüm pazarlara entegrasyonunu halihazırda tamamlamışken, Uterqüe de 2017 yılında Massimo Dutti ve Pull&Bear’a katılarak bu projeyi mağazalarına uyguladı. Inditex, RFID teknolojisini tüm markalarında uygulama hedefi doğrultusunda çalışıyor. 2020 ye kadar.

Kaynak: https://static.inditex.com/annual_report_2017/en/our-customers/shopping-experience

5/5 - (1 vote)