RFID-based loss prevention and item-level tracking system for retail stores
I-EAS V35NL6 RFID Concealed Above-Ceiling Store Security System
I-EAS V35NL6 is an integrated RFID Electronic Article Surveillance system that operates with passive UHF RFID labels or UHF RFID hard tags. Developed for item-level tracking and loss prevention needs in retail stores, this solution adapts to the store environment with its high-performance and elegant RFID antenna design. Thanks to its fixed beam antenna structure, it produces fewer false alarms, provides item-level traceability and makes store security more controlled.
PRELIMINARY TECHNICAL INFORMATION
I-EAS V35NL6 RFID Store Security System Technical Specifications
I-EAS V35NL6 is a high-performance RFID EAS solution developed for loss prevention, store exit control and item-level monitoring in retail stores. It provides a strong store security and controlled passage infrastructure for fashion, eyewear, shoe, jewelry and accessories stores.
TECHNICAL TABLE
I-EAS V35NL6 RFID EAS Detailed Technical Information
| Product Type | RFID-based store security and electronic article surveillance system |
|---|---|
| Frequency Band | UHF 860 - 960 MHz |
| Protocol | EPC Class1 Gen2 / ISO 18000-6C |
| Maximum TX Power | 30 dBm |
| Receiver Sensitivity | typ. -80 |
| Antenna Structure | Fixed beam antennas |
| Reading Speed | 200 tags / second |
| Communication | WiFi - Ethernet |
| Power Input | 12 VDC |
| Maximum Power Consumption | 24 W max |
| Output | Sound and LED light |
| Dimensions | Control Unit: 25 x 25 x 10 cm / Antenna: 42 x 30 x 4 cm |
| Maximum Opening | 3 m |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| International Standards | ISO/IEC 18000-6C, EPC Global Class 1 Gen 2 |
| Compliance | Compliant with EU Directive 2011/65/EU and RoHS 2015/863 |
| Industry | Retail |
| Application Areas | Fashion, eyewear, shoe stores, jewelry, accessories, shopping |
ADVANTAGES
With I-EAS V35NL6, Smart and Reliable RFID Store Security
WHY I-EAS V35NL6?
Elegant, Powerful and Controlled RFID Security at Store Exits
I-EAS V35NL6 is developed for loss prevention and item-level monitoring needs at store exits. Its elegant antenna design fits the store environment, while its fixed beam structure produces fewer false alarms. With WiFi and Ethernet integration, sound and LED warnings, it makes retail security smarter and easier to manage.