Tüm sorularınız için: 0 850 441 66 66

RFID Etiket

rfid label

RFID etiketler üzerinde bulunduğu nesne ile ilgili bilgilerin depolandığı silikon yongaların ve bunlara bağlı olan antenlerin ayrıca üzerini kaplayan koruyucu ince tabakayla kaplıdır. Birbirinden ayrı olan boyutlarda ve elektronik veri taşıyıcısı olarak kullanılmaktadır. RFID etiketlerin içinde yer alan yongaların, üzerinde bulunan nesnelerin seri numarası, sipariş numarası, müşteri bilgisi, üretim ve sevk tarihleri gibi 64 bit ile 8 MB’a kadar değişen depolama kapasitesine sahip olmaktadır. Öğeleri tanımlaması için akıllı barkodların kullanılmasıyla izleme sistemi türüdür. Radyo dalgaları, etiketten gelen veriyi okuyucuya iletmektedir. Daha sonra ise bilgileri RFID bilgisayar programına iletmektedir. Genellikle ticari mallar için kullanılmaktadır. Ayrıca evcil hayvanları, araçları ve sağlıkta ise Alzheimer hastalığı olan hastaları izlenmesi için de kullanılabilmektedir. Aynı zamanda RFID çipi olarak da adlandırılabilmektedir.

RFID etiketleri, sınırlı kapasitede belleklere sahip, taşınabilen bir modüldür. Bu modüller kredi kartı ebatlarında, kibrit çöpü boyutlarında veya silindirik olabilmektedir. Her tür ürüne yapıştırılabilmekte ve gömülebilmektedir. RFID okuyucusu tarafından modüle edilip gönderilmiş olan sinyalleri, pasif etiketlerin anteni aracılığıyla algılanmaktadır. Etiketler içindeki kapasitorler, gelen enerjiyi almaktadır ve kendisini şarj etmektedir. Bu nedenle şarj ile mikroçip içinde devreleri harekete geçirmektedir.

Düşük frekansların en önemli dezavantajlarından biri de düşük veri okuma hızıdır. Aynı zamanda pek çok malzemelerin okunması düşük veri okuma hızları daha zordur. Yüksek frekanslar en önemli avantajları ise bütün dünyada geçerli olmasıdır. Yüksek frekanslarda en yaygın olan uygulamalar ulaştırmada kullanılan akıllı kartlardır. Çok yüksek frekanslarda ise etiketlerin dalgaların karışma durumuna karşı hassas olup, metal ve sıvıların yanında en az etkin olmuş olan dalga türüdür. Bu nedenle değişik çalışma frekansından oluşturulan anten dizaynları ise çok farklı olabilmektedir.

Yaygın olarak kullanılan etiketin frekansları genellikle daha çok yüksek frekans aralığındadır. Etiketin maliyetleri ise yalnızca pasif ya da aktif olmasına göre değil, aynı zamanda çalıştığı frekanslara göre de değişmektedir.

Güç kaynaklarına göre RFID etiketler

Kendi gücünü çok farklı seçimde elde edilen etiketler mevcuttur. Güç kaynağı etiketin maliyetini, kullanım süreleri, potansiyel olarak okuma mesafelerini belirlenmektedir. Güç kaynağı etiketin hangi etiketin kullanılacağına ve hangi fiziksel biçimlerde alacağını karar vermede oldukça önemlidir.

Aktif RFID Etiketler

Aktif RFID etiketler bir güç kaynağına ve vericilere sahiptir. Yerleşik pillerle çalışır. Ayrıca farklı etiketler, farklı şekillerde ve sayılarda pil kullanır.

– Uygulamalar : Lojistik, endüstri, gerçek zamanlı trafik yönetimi, araç erişim kontrolleri, ücretli geçiş ve güvenlik kapıları, elektronik kablosuz iletişim

– Avantajları: Uzun okuma mesafesi

– Dezavantajları: Yüksek maliyet, pil ömrü sınırlı, büyük hacimlerde

Pasif RFID Etiketler

rfid label

Pasif RFID etiketler ise güç kaynağına sahip değildir. Gücünü ise RFID okuyucudan almaktadır. Sadece RFID okuyucu tarafından uyarılmasıyla sinyal yayar ve bilgi göndermektedir. RFID okuyucu 1-3 metrede etkili olan elektromanyetik alan oluşturmaktadır. Pasif RFID etki alanına girmesiyle elektromanyetik alanların etkisiyle etkinleşmekte ve sinyal üretir. Ayrıca RFID okuyucu bu sinyalleri alır. Bağlı oldukları bilgisayar sistemine iletmektedir. RFID okuyuculara yakın olduğunda antenden aldığı elektromanyetik dalga enerjilerini elektrik enerjisine dönüştürmektedir.

– Uygulamalar: Varlık yönetimi, kitap yönetimleri, güvenlik izlenebilirliği, lojistik, tedarik zinciri yönetimi vb.

– Avantajları: Düşük maliyetli, küçük boyutlu, hafif, uzun ömürlü, çeşitli şekiller, bakım gerektirmeyen

– Dezavantajları: Dahili olarak güç kaynağı olmadığı için okuma mesafesi sınırlıdır. Çoğunlukla, büyük güce sahip RFID okuyucular gereklidir.

Yarı pasif RFID etiketleri

Yarı pasif RFID kendi çipleri üzerinde barındırdığı güç kaynağıyla enerji sağlarken, okuyucuyla iletişim geçme konusunda pasif etiketler gibi okuyucuya bağımlıdır. Bu nedenle okuyucu tarafından sorgulanmadan harekete geçmezler. Pasif etiketlere kıyasla daha uzak mesafede iletişim sağlamaktadır. 

– Uygulamaları: Park yönetimi, erişim kontrolü yönetimleri, nesne konumlandırma vb.

– Avantajları: Pasif etiketle karşılaştırıldığında, yarı pasif etiketler daha hızlı yanıt hızlarına ve daha iyi verimliliğe sahiptir. Aktif etiketler ile karşılaştırıldığında ise, yarı aktif etiketler daha az güç tüketmektedir.

– Dezavantajları: Yüksek maliyetli ve boyutları oldukça büyüktür.

Frekanslara Göre RFID Etiketler

RFID etiketlerin birbirinden ayıran bir diğer özelliği de çalıştığı frekans aralıklarıdır. 50 kHz den 10 GHz e kadar değişmiş olan frekans aralıkları ile çalışabilmektedir. Genellikle en çok kullanılan frekans aralıkları; 50-150 kHz, 13.56 MHz, 260-470 MHz, 902-928 MHz ve 2450 MHz ’dir.

125 kHz LF RFID Etiketleri

Düşük frekanslı etiket genellikle 125 kHz~134,2 kHz’de çalışmaktadır. Düşük frekanslı etiket ayrıca pasif etiketlerdir. Endüktif kuplajıyla etiketin çalışma enerjilerini okuyucudan elde edilebilmektedir. Okuma ve yazma mesafeleri kısadır.

ÖZELLİKLERİ:

Veri aktarım hızı yavaştır,

– Güçlü nüfuz etme yeteneğine sahip ve enerji tasarruflu,

– Sadece yakın mesafe tanıması ve düşük hız uygulaması için uygundur.

UYGULAMALAR:

Düşük aktarım hızlarına ve az miktarlarda veriye sahip ayrıca kısa mesafeli yakın alan uygulamaları için uygundur. Örneğin, elektronik cüzdan, erişim kontrolü, elektronik fatura vb.

LF etiketleri düşük frekansta çalışmaktadır. Ayrıca suya ve ahşap vb. nüfuz edebilmektedir. Görünümü yaka tipi, enjeksiyon tipi vb. olarak yapılabilmektedir. Koyun, sığır, domuz ve diğer hayvanların tanımlanması için oldukça uygundur.

13.56 MHz HF RFID Etiketleri

Yüksek frekans etiketlerin ortak çalışma frekansı 13.56 MHz’dir. HF etiketin okuma-yazma mesafeleri 1 metreden azdır. Düşük frekans etiketi gibi, aynı zamanda pasif etiketlerdir. 

ÖZELLİKLERİ:

– Okuma mesafeleri yakın, pek çok şifreleme protokolleri vardır. Esas olarak tanımlama için kullanılmaktadır.

– ISO 15693 Protokolleri, elektromanyetik indüksiyon yakın ve uzak alan birleştirme ilkeleridir.

– ISO 14443A/B, ISO 15693 protokolüne bölünmektedir.  

UYGULAMALAR:

Banka kartları, sahteciliğe karşı izlenebilirlik, elektronik biletler, elektronik kimlik, kredi kartları, erişim kontrol sistemi, akıllı kimlik kartları, pasaport vb. uygulamalarda kullanılmaktadır.

860~960 MHz UHF RFID Etiketleri
rfid label

UHF etiketlerin çalışma frekansı 860~960MHz’dir. Farklı ülkelerde kullanılmakta olan standartlar farklıdır. AB tarafından belirtilen UHF 865MHz~868MHz’dir. Japonya 952MHz, Avustralya 920MHz, Amerika Birleşik Devletleri 902MHz, Hindistan 865MHz 967MHz

ÖZELLİKLERİ:

UHF RFID, uzun okuma mesafeleri ve hızlı veri iletimi avantajına sahiptir. Dezavantajları ise zayıf penetrasyon ve enerji tüketimine karşı dayanıksızdır.

UYGULAMALAR:

Üretim hattı, otomasyon yönetimleri, otopark yönetimleri, kütüphane yönetimi, depolama yönetimleri, tedarik zinciri yönetimi gibi uygulamalarda yer almaktadır.

2.45GHz~5.8GHz Mikrodalga Etiketi

Mikro bant RFID ana çalışma frekansları 2.45GHz~5.8GHz’dir. Mikrodalga etiketi pasif, yarı pasif veya aktif olabilmektedir. Pasif mikrodalga etiketleri çoğunlukla pasif UHF etiketlerden daha küçük boyuttadır. Okuma aralığı yaklaşık 5 metredir. Yarı pasif mikrodalga etiketlerinin okuma aralığı ise yaklaşık 30 metredir. Ayrıca aktif mikrodalga etiketinin okuma aralığı 100 metreye kadardır.

ÖZELLİKLERİ:

Mikrodalga etiket antenleri yönlüdür. Bu nedenle pasif ve yarı pasif etiket okuma alanının belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Mikrodalga anteninin metal nesneler ile hareket biçimi olarak tasarlanması daha kolaydır.

Bant genişlikleri mikrodalga frekans bantlarından daha geniştir. 

UYGULAMALAR:

Genellikle hızlı hareket etmekte olan nesnelerin uzaktan tanınması ve tanımlanması için kullanılmaktadır. Örnek olarak, lojistik, yakın iletişim, demiryolu taşımacılığı tanımlama ve endüstriyel kontrol sistemlerinde uygulanmaktadır.

Bellek Tipine Göre RFID Etiketler

RFID etiketleri bellek tiplerine göre 3 çeşittir. Bunlar sadece okunabilen etiketler, hem okunup hem yazılabilen etiketler ve bir kez yazılıp birçok kez okunabilen etiketlerdir.

Sadece okunabilir, genellikle pasif RFID etiketlerdir. Daha düşük bilgi depolama alanlarına sahiptir. Üretim sırasında üzerine depolanan bilgileri saklamaktadır. Ayrıca bu bilgi değiştirilemez. Bu sebeple genellikle sadece tanıtıcı etiket olarak kullanılmaktadır. Etiketlerin kullanıldığı sistemde merkezi bilgisayar sistemleri ve veri tabanı nesneler ile ilgili tüm işlemlerin kontrollerini gerçekleştirmektedir. Okunup yazılabilir RFID etiketler ise, hem pasif hem de aktifdir. Yüksek bilgi depolama alanlarına sahiptir. Yazılabilme özellikleri olan bu etiketler, okuyucu kapsam alanında iken yeni bilgiler eklenebilmektedir. Yalnız okunabilir kıyasla daha pahalıdır. Ayrıca bilgileri değiştirilebilmektedir. Bu özellikleri ile mobil veri tabanı gibi davranabilmektedir. Bir defa yazılıp sürekli okunabilen RFID etiketler, üretim sırasında üzerine yalnızca bir defa bilgi depolanabilmektedir. Bu nedenle kapasitelerine bağlı olarak talep edilen bilgileri üretici tarafından etiketlere yüklenmekte ve bir daha değiştirilemezler.

Çipsiz RFID etiket

Çipsiz RFID etiketi, data aktarımları için radyo dalgalarını kullanan ancak silikon mikroçipte seri numarası bulundurmayan sisteme verilen addır. Genellikle çipsiz etiketler silikon mikroçipler yerine iletken polimerler ya da plastik bulundurur. Diğer çipsiz etiketler ise kendisine yönelen radyo dalgasının bir kısmını geri yansıtan madde bulundurmaktadır. Bilgisayar bu geri yönlendirilmiş olan dalgaları algılamaktadır. Etiketli olan objeyi tanımlaması için parmak izi gibi kullanmaktadır. Şirketler ise bazı gizli dokümanların kopyalanmalarını önlemesi için radyo dalgalarını yansıtan fiberleri kağıda gömme çalışması yapmaktadır. Fiberleri kullanan çipsiz etiket tedarik zinciri kullanımının bir dezavantajlarına sahiptir. Ayrıca bir anda yalnızca tek bir etiket okunabilmektedir.

RFID Etiket Kapsülleme Türleri

RFID Etiketler

rfid label

Genellikle kaplama malzemeleri, yapışkan, katman, yapışkanlı kağıttan ve dolgudan oluşmaktadır. Yapışkan olan bir tabakaya sahip olduğunda, hedef nesnelere doğrudan ve kolayca yapışabilmektedir. En önemlisi ise, çok ucuzdur. Geniş uygulamaya sahiptirler. Örneğin,  paketleme, varlık yönetimleri, koli takipleri, giysi yönetimi vb.

RFID Cam Tüp Etiketleri

RFID cam tüp etiketleri, çipleri ve antenleri farklı şekillerde cam kabın içine yerleştirilmektedir. Cam RFID etiketleri, evcil hayvan yönetimleri yanı sıra hayvan takipleri ve tanımlaması için hayvanlara implante edilebilmektedir. Örnek olarak, kasklarda, kalıplarda, mücevherde veya anahtarlıklarda işaretlemenin yapılması için de kullanılabilmektedir.

RFID Bileklikler

RFID bileklikler, popüler etiket paketleme şekli olmuştur. Pek çok stil ve renkte bulunmaktadır. Örnek olarak, kağıt bileklikleri, kumaş bileklikleri, silikon bileklikleri vb. çeşidi vardır. Ayrıca çok uygun ve giyilmesi oldukça kolaydır. Genellikle spor salonlarında, sergilerde, konserlerde, yüzme havuzlarında vb. alanlarda kullanılmaktadır.

RFID Epoksi Etiketleri

RFID epoksi etiketi, kristal berraklığında ve küçük, aşınmaya dayanıklı ve oldukça yüksek sıcaklıklara sahiptir. Epoksi etiketler genellikle üyelik kartı, evcil hayvan yönetimi, erişim kontrolü vb. alanlarda kullanılmaktadır.

Plastik RFID Etiketleri

Plastik RFID etiketleri, çip ve anteni farklı biçimlerde etikete yerleştirmesi için PET, ABS, PVC vb. gibi plastik alt tabakayı kullanmaktadır. En yaygın olarak kullanılanı RFID PVC karttır. Plastik malzemelerin rengi çeşitli olabilmektedir. Ayrıca ambalaj malzemesi genellikle yüksek sıcaklığa dayanabilmektedir. Lojistikte, depolarda, erişim kontrol kartlarında, üyelik kartları vb. yaygın olarak kullanılmaktadır.

RFID Seramik Etiketler

RFID seramik etiket seramik malzemeyle kaplanmıştır. Kırılgan, esnek ve dirençlidir. Metal yüzeyde iyi çalışan anti-metal etiketlerden biridir. Bu nedenle seramik etiketler, elektron bileşen yönetimleri, park yönetimi vb. alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

 RFID etiketleri nerelerde kullanılır?

Teknolojinin, nesnelerin verimli ve hızlı bir biçimde tanımlanmasını gerektiren durumda kullanılmaktadır. Etiketlerin, yaygın olarak kullanıldığı alanlar şunlardır; Hayvan takibi, Tekstil takibi, Giriş kontrolü, Yarış zamanlaması, İlaç takibi, Hastane hasta takibi, Takım takibi, Malzeme Yönetimi, Kütüphane kitap takibi, Ürün Takibi ve Konumu vb. gibi yaygın olarak kullanılmaktadır.

RFID Etiketlerinin Dezavantajları

Bazı sorunlar, farklı teknolojik ve güvenlik sorunları içermektedir.
Etiketi okuyucu arasında ayrım yapılamadığı için, bilginin orijinal tedarik zincirlerinden ayrıldıktan sonra herkes tarafından okunabilmektedir. RFID okuyucuları taşınabilmekte ve bazı aralıkları çok geniş olduğundan dolayı dolandırıcılar, erişemeyecekleri bilgiyi toplayabilmektedir. Herhangi birinin, kişinin bilgisi olmaksızın potansiyel olarak hassas bilgilerin toplayabilecekleri anlamına gelmektedir. Diğer güvenlik endişesi ise, bireysel kredi kartına bağlanabilmesi, dolandırıcılık potansiyeli ve finansal hırsızlığı yaratabilmektedir.
Radyo dalgaları ile çalıştıkları için kolayca bozulabilmekte ya da sıkışabilmektedir. Bu nedenle kullanılabilirliğini azaltmaktadır. Hem depo ortamlarında hem de perakende alanında daha uzun bekleme süresi ve azalan üretkenliğiyle sonuçlanmaktadır. RFID tarayıcılar gibi RFID sisteminde, işçilik ve zamanda artış aynı zamanda maliyette artış anlamına gelmektedir.

RFID Araç Etiketleri

Araç etiketler, güvenli park yeri ve hatta araba yıkama gibi farklı konumlara erişime izin vermesi için daha güvenli ve doğru bir yol göstermektedir. Sert kabuk içine yerleştirilmiştir. Ön camla uyumlu olarak yapıştırıcı eklenen ince polipropilen katmanın arasında kapsüllenmiştir. 

Metal Montajlı olan RFID Etiketleri

RFID etiketleri metal yüzeylere ve ürünlere monte edilirken izlenmesi gereken materyallere göre özel olarak kalibre edilmiş olan etiketlerin kullanılması, izlenmesini, okunmasını ve envantere alınmalarını kolaylaştırır. Ayrıca daha geniş okuma aralığı sağlamaktadır. Metal montajlı etiketler genellikle sağlamdır ve zarar görmesi zordur. Özellikle vidalanması, kaynaklanması ya da başka bir biçimde takılması kolaydır.

RFID Islak Kaplamalar

RFID etiketler yapışkan arkalığı sebebiyle ıslak olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle endüstriyel RFID etiketlerdir. Pasif RFID etiketleri iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar bilginin işlenmesi ve depolaması için entegre devreye ve sinyali iletmesi ve alması için anten kullanılmaktadır. Ayrıca dahili güç kaynaklarına sahip değildir. RFID ıslak kaplamalar, düşük maliyetlidir.

RFID Kuru Kaplamalar

Kuru kaplamalar, yapışkan arkalığı olmaması sebebiyle kuru olarak tanımlanmaktadır. Kuru kaplamalar, ağ adı verilen alt tabakaya veya malzemeye RFID mikroçip ve anten eklemektedir.

Gömülü RFID Etiketleri

Yerleştirilmiş olan RFID Etiketleri, varlıkların içine yerleştirilmek üzere tasarlanmaktadır. Diğerlerinin yanı sıra varlık takipleri, alet takipleri, palet takipleri için uygundur. Ayrıca etiketler zorlu ortamlara da dayanabilmektedir.

Yüksek Sıcaklık RFID Etiketleri

Yüksek sıcaklıklı RFID etiketi, uzun bir zaman boyunca aşırı sıcaklığa ve ortamlara dayanabilcek biçimde tasarlanmıştır. Her zaman doğru bilgileri veren çeşitli uygulama için uygundur. RFID yüksek sıcaklığa dayanıklı otomotiv, sağlık, petrol ve yüksek sıcaklıkların mevcut olduğu diğer endüstriler için oldukça elverişlidir. 

Sağlam RFID Etiketleri

Sağlam UHF RFID etiketleri, özellikle zorlu ortamda çalışan ve elementlere dayanan bir biçimde tasarlanmıştır. Ayrıca düşük maliyetli, yüksek performanslı ile zorlu koşulda varlıkların izlenmesi daha kolaydır.

Küçük RFID Etiketlerinin Uygulanması

Kütüphaneler

Kütüphaneler, kitaplardaki barkod kullanımlarını RFID ile değiştirmektedir. Kütüphanelerin veri tabanının anahtarı olabilmektedir. Belirli kitap veya öğe hakkındaki bilgileri de tutabilmektedir. Etiketler, self servis ödemenin yapılması yanı sıra kitapların izlenmesine ve envanter yönetiminde de oldukça kullanışlıdır.

İnsan İmplantasyonu

İnsan vücuduna yerleştirilen bir biyouyumlu mikroçip implantın, RFID teknolojisine dayanmaktadır. Vücuda yerleştirilen mikroçipler oldukça küçük olduğu için minyatürleştirilmesine dayanmaktadır. Ayrıca insanlara RFID çipinin kullanımı, 2004’de ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylandı.

Tıbbi ekipman

Endüstride, tıbbi ekipman yönetimlerinin geliştirilmesine ve kolaylaştırılmasına, hasta iş akışının iyileştirilmesine, sıcaklık gibi çevresel koşulların izlenmesine ve hastaların enfeksiyon gibi tehlikeden korunmasına yardımcı olması için RFID takibinden yararlanılmaktadır.

Hastaneler, yüksek değerli varlığı izlemesi için aktif RFID‘yi ve düşük maliyetli öğelerin izlemesi için ise pasif RFID‘yi kullanmaktadır.

Küçük RFID Etiketinin Avantajları ve Dezavantajları

RFID teknolojisi büyük ölçüde gelişmiştir. Lojistik ve tedarik zincirinde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanımı, hızlı ve doğru envanter takiplerinin yanı sıra gelişmiş güvenlik özelliğine olanak tanımaktadır. Özellikle etiketinin küçükleştirilmesi sebebiyle, geliştiriciler mikro üretmesiyle boyutları büyük ölçüde azalmıştır. 

Küçük RFID etiketinin kullanılmalarının sayısız avantajı bulunmaktadır. RFID teknolojisinin avantajlardan bazıları şunlardır:

Pet Mikroçipleme

Pet mikroçipleme, veterinerin kimlik etiketini yerinden çıkarmış olan hayvanların taramasını için sağlanan küçük etiketin evcil hayvanlara implantasyonlarını içermektedir. İşleyici, RFID mikroçiplerini taramasıyla kayıp olan hayvanı kolaylıkla tanımlayabilmektedir. Ayrıca beslenme alışkanlığı ve ilaç gibi hayvanların özel ihtiyaçlarına ilişkin bilgiyi de saklamaktadır.

Kimlikler Kalıcı Olarak Saklanır

Kalıcı tanımlama oluşturması için implante edilen sahip olmanın en önemli avantajından biridir. Oluşan veriler kodlandıktan sonra kaybolamaz veya çalınamaz. Sadece etiketin bulunduğu yerlerdeki yakın mesafeli tarayıcılar kullanılarak kodlanmış bilgi okunabilmektedir. RFID sistemiyle hastane gibi yerlerde karışıklığı önlenmektedir. Ayrıca kayıp kişilerin tespiti kolaylaştırmaktadır.

Avantajları yanı sıra dezavantajları da vardır. RFID kullanmanın dezavantajından bazıları şunlardır:

Sağlık sorunu

Vücuttaki diğer yabancı cisimler gibi, vücuda yerleştirilmiş olan RFIDcetiketler de sağlık sorununa sebep olabilmektedir. Çiplerin son derece küçük boyutlarda olmasının dezavantajı, enjeksiyon bölgesine enfekte olabilmesidir. İleride implante edilmiş mikroçipler cildin yüzeyinde kalarak cilt komplikasyonuna sebep olabilmektedir.

Mahremiyet endişeleri

RFID teknolojisinin büyümesi ile, teknoloji üzerinde potansiyel olarak gizlilik endişeleri yaratmıştır. Bunun nedeni ise küçük RFID etiketinin kullanımı ile ilgilidir. Bu nedenle karşılık gelen veri tabanları ile kullanması için küçük bir benzersiz kimlik numarası içermektedir. Üçüncü taraf tarayıcıların bu tanımlayıcı numaraya erişmesi ile, üçüncü tarafın varlıkları izlemesi için kullanmasına izin vermesiyle tehdit oluşturmaktadır.

RFID Takı etiketleri nelerdir?

RFID mücevher etiketleri, kalite, konum, ağırlık, saflık ve diğer mücevher bilgisini kaydeden benzersiz kimlik koduna sahiptir. Kıymetli mücevhere takılarak tezgah üzerinde kurulu mücevher envanter ekipmanıyla, gerçek zamanlı takip ve satış yönetimlerinin gerçekleştirmesi için mücevherler takip edilebilir, kontrolü edilebilir ve izlenebilmektedir.

RFID mücevher etiketi avantajlara sahiptir:

Daha Yüksek Güvenlik Performansı

 RFID mücevher etiketleri benzersiz kimlik numarası bulunmaktadır. Bu veriler şifrelenebilmektedir. Ayrıca hırsızlığa karşı ve sahteciliğe karşı koruma sağlamaktadır.

Uzun Veri Depolama Süresi

RFID Takı etiketleri yerleşik çiplere dayanmaktadır. Herhangi bir boyut ve şekilde olabilmektedir. Ayrıca uzun veri depolama sürelerine sahiptir. Yüzey aşınması halinde çalışmasında herhangi bir sorun olmaz.

Uzun Okuma Mesafeleri 

UHF RFID takı etiketlerinin okuma mesafeleri 10 metreye kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle geniş aralıkta sayması gerektiğinde ise oldukça uygundur. RFID teknolojisi, mücevher yönetimlerinde kullanışlı hale getirmektedir. Takı etiketi, geleneksel etiketten daha pahalı olmasının yanı sıra uzun vadede daha uygun maliyetlidir.

RFID Çamaşır Etiketleri Yıkanabilir

RFID çamaşır etiketleri, boyama endüstrisinde ve kumaş baskı, çamaşırhane endüstrisi ve büyük hacimli öğelerin daha doğru ve hızlı bir biçimde izlenmesi için diğer profesyonel alanı için tasarlanmıştır.

Bu nedenle çamaşır etiketi, sadece yüksek sıcaklık, kimyasal testlere dayanmak ile kalmayıp çamaşır ütüleme, yıkama, kurutması için tekrardan kullanılabilen dayanıklı ve güvenlidir. 

RFID Giyim Etiketleri

RFID giysi etiketlerinde, çoğunluk ile giysi sektörü için de kullanılmaktadır.

Giyim etiketleri genellikle dokuma etiketinde ve askılı etiketinde kapsüllenmektedir. Sahteciliğe karşı koruma, envanter vb. için uygundur. UHF RFID seçilebilmektedir.

Kategoriler
Otopark Sisteminde Rfid

Rfid’nin Otopark Sistemlerinde Kullanımı

Rfid otopark sistemlerinde giriş ve çıkış noktasına rfid okuyucu yerleştirilmiştir. Her kullanıcıya tesise girişlerini sağlayan kimlik bilgisi ya da rfid etiket verilmiştir. Rfid etiketleri genellikle doğrudan araçların ön camına yapıştırılan çıkartmalar ya da bireylerin gün boyunca bir diğer aracı sürmesi gerektiğinde daha fazla esneklik ile portatif askılı etiket ya da kart şeklindedir. RFID teknolojisinin kullanılması ile…

Daha Fazla oKU
RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar

RFID Teknolojisi

RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar Uzun yıllardır kullanılan ve günümüzde kullanımına devam edilen bir teknolojidir. Rfid Teknolojisi sayesinde bir etiket içerisine bilgiler saklanarak, bunların okuyucular yardımı ile kullanılması sağlanır. Bu sayede birçok sektörde farklı farklı kullanımları görülebilmektedir. RFID nedir ve RFID Bileşenleri Nelerdir ? RFID , İngilizce “Radio Frequency Identification” tanımının kısaltmasıdır. Türkçe’ de “Radyo…

Daha Fazla oKU
rfid

RFID Nedir ?

https://youtu.be/kdKuno_GGlE rfid nedir? RFID nereleder kullanılır? RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi canlı veya cansız ayrıca nesneleri de radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılan teknolojiler olarak tanımlanır. Kablo yardımı olmadan veri girdisi ve çıktısı sağlayacak olan teknolojilerden biridir.3 temelden oluştuğunu söyleyebiliriz. 1-) Okuyucu2-) Anten3-) Etiket RFID teknolojisinin potansiyelinin yanında getirdiği bazı risk faktörleri de bulunmaktadır.…

Daha Fazla oKU