RFID Nedir?

Günümüzde RFID etiketinin maliyeti ne kadardır?
RFID etiketleri satan çoğu şirketler fiyat vermezler. Çünkü fiyatlandırmalar, etiketteki bellek miktarına, hacmine ve etiketin ambalajına, etiketin gerçek olup olmadığına göre belirlenmektedir. Aktif etiketler 25 ABD doları ve üstünde ve özel koruyucuya , ekstra olarak uzun pil ömrüne yada sensörlere sahip aktif etiketler 100 $ daha fazladır. Pasif bir 96-bit EPC yerleştirme maliyeti 7 ila 15 ABD senti arasında değişir. Etiket, şirketlerin barkod yazdırabilen ve bir termal transfer etiketine gömülmesi durumunda, fiyat 15 sent ve üstüne çıkmaktadır. Düşük ve yüksek frekanslı etiketler biraz daha maliyetlidir.


RFID Veri Toplama Donanımlar


1-RFID anten; okuyucu ile etiket veya okuyucu ile okuyucu arasındaki iletişim kurarak bilgi alışverişini sağlamaktadır.
2-EPC/RFID etiketler; etiket üzerinde bulunduğu nesne ile ligili bilgilerin depolandığı bir devre ,devreye bağlı anten ve bunların üzerlerini kaplayan koruyucu ince bir tabaka kaplıdır.
Güç kaynaklarına göre etiketler
-Okuyucular,
-Denetleyiciler,
-Yazılımlar


RFİD Okuyucular
Mikro denetleyici tabanlı olup anten, tepe dedektörü ve karşılaştırıcıyla tasarlanmıştır. İşletmeye zaman ve maliyet açısından oldukça avantaj sağlayan cihazlardan biridir.Günümüzde ise yaptığımız işlemlerde gördüğümüz temassız kart özelliği RFİD teknolojisiyle kullanılmaktadır.Teknolojiye uygun olarak basılan etiketler, RFID okuyucunun okumasını sağlamaktadır.Bunun bir başka örneği ise barkodlardır. Barkodların cihazlara okutulmasıyla birlikte çalışmaktadır.RFİD okuyucu, otomatik olarak istenilen etiketi hızlı bir şekilde inceleyecektir. Bu durumun bize faydası zaman kaybı olmadan tasarruf edip işimize devam edilmesini sağlamaktır.z sayıda personelle yapılacak olan sayımları kısa sürede bitirerek ihtiyacımız olan verilere ulaşmasını sağlamaktır.

RFID okuyucuların bugün maliyeti nedir?


Okuyucunun türüne göre değişiklik göstermektedir. Aktif okuyucular genel olarak, etiketlerin olduğu konumu belirlemek için etiketler ve haritalama yazılımı ile eksiksiz bir sistemin parçası olarak satın alınmaktadır. Bu nedenle çok yüksek frekanslı okuyucu, cihazdaki özelliklere bağlı olarak 500 ila 2.000 ABD Doları arasındadır. Fakat şirketlerde ayrıca kablolarla beraber her bir anteni ayrı olarak satın almak zorunda kalabilmektedir. Antenler yaklaşık olarak 200 $ ve üstündedir. UHF okuyucularının fiyatı ise üretimin benimsenmesiyle hızlandığı için düşmektedir. Düşük ve yüksek frekanslı okuyucuların fiyatları ise farklı faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Sonuç olarak düşük frekanslı bir okuyucunun modeli 100 doların altında olabilir ve tamamen işlevsel bir bağımsız okuyucunun fiyatı ise 750 doların altında olabilirler. Yüksek frekanslı okuyucular ise 200 ila 300 dolar arasında değişmektedir. Bundan dolayı bağımsız bir okuyucu fiyatı ise yaklaşık 500 dolar olabilmektedir.


Denetleyici
Denetleyici, üzerinde veritabanı yazılımı ile çalışan bir sunucudur. Denetleyiciler, RFID sistemlerinin ara katman yazılımını kontrol edebilirler. Bu sebeple çoklu okuyucuları ağ ortamında birbirini bağlamak ve merkezi olarak bilgileri işlemek için kullanılmaktadır. Denetleyici, okuyucular tarafından toplanan alandaki bilgileri kullanırlar.

RFID Kart

Kartlar, gelişmiş olan uygulamaların en yeni ve en başarılı uygulaması haline gelmiştir.
RFID teknolojisi her alanda olduğu gibi temassız kart işlemlerinde de başarılı olmuştur. Bankaların veya mağazaların verileri almanın bir yolu olarak da RFID okuyucuları uygulamıştır. RFID okuyucular ile temas kurulduğunda ise banka veya kredi kartından iletir. Temassız kartlarla ilgili olan sorunları, uygulanan RFID teknolojisinin bazı önerilerde bulunur. Oluşabilen pek çok ciddi bir güvenlik açığını, RFID‘nin herhangi bir RFID okuyucular tarafından okunabilmesi mümkündür. Makinelerin verileri okumak için olabildiğince yakın bir mesafede olması gerekmektedir. RFID okuyucuların, güvenlik açısından bir RFID okuyucuları satın alması ve bir kişinin cüzdanına yakın olması kolaydır. Herhangi bir engelleri önlemek için RFID engelleme cüzdanları üretilmektedir. Temassız kartlar yeni ve daha iyi uyarlanan teknikler de kullanılmaktadır. Daha iyi bir hizmet kalitesi sağlamak için ve ayrıca kullanıcılara güvenlik sağlamak açısından ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Temassız kartlar her geçen gün oldukça erişilebilir hale gelmektedir. Güvenlik sorunlarını potansiyel olarak çözebilen ve şifreleme türlerini araştırmak için teknikler en büyük öncelik olmuştur.

Rfid Şifreli Kapı Kilidi


RFİD teknolosinin gelişmesiyle birlikte güvenlik açısından şifreli kapı kilidi ile yapılan giriş ve çıkış işlemlerinin kontrolü ve güvenli bir biçimde yapılmasında kullanılmaktadır. Yetkili olan kişilerin belirlenen zamanda giriş-çıkış yapmasını sağlamaktadır. Kartlar ; turnikelerde ve kapıda vb. alanlarda kullanılır. Örneğin; kapılarda ; giriş ve çıkışlarda kilit sistemiyle çalışır. Turnikelerde ise; tetik ile verilirler . Turkineler ise ; hızlı geçiş , boy turnikelerinde ve bel turnikeleri tetikle kullanılmaktadır.

RFİD şifreli kapı kilidi dört farklı çeşiti vardır.
1- Standalone
Bilgisayar gibi sistemden bağımsız olarak çalışan sistem önce master kart okutur. Sonra okutulacak tüm kartları tanıtıp okumalarında geçiş yetkisi vermektedir. Okuyucunun süresi istenileceği de gibi ayarlanır. Kartların okutularak giriş çıkış yapılabileceği gibi bir de şifre okutularak da geçiş sağlanır. Sabotaj gibi durumlarında ise alarm verip kendisini kapatma gibi özelliğine sahip olan standalone sistemleri apartman kapılarında kullanılabildiği gibi depo ve oda kapılarında güvenle tercih edilebilmektedir.
2-Online
Geçiş yetkililerin, geçiş zamanları ve adetleri program üzerinden tanımlar. Kart okuyucuları ile çalışan ve konvektör aracılığı ile bilgisayarların seri portuna bağlanmaktadır. Kartı okuyan antenler bilgiyi hızlı şekilde bilgisayara kurulu olan geçiş kontrol programına iletmektedir. Daha önceden tanımlanan kart numarası yetki kontrolünü yapar ve inceleme sonucu izin ver veya verme komutunu tekrar okuyucu gönderir.
3-Panelli
Panelli geçiş sisteminde wiegand protokolü kullanılmaktadır. Bu protokol kartlar ve erişim kontrol sistemleri, güvenilirlik nedeniyle, günümüzde de kullanılmaktadır. Wiegand kartları manyetikler tarafından silinemezler ve mikroçip bulundurmadığı için diğer anahtar kartlara göre daha dayanıklıdır. Bu sebeple sistemler için kolay ve güvenilir bir alternatif olmuştur. Wiegand sisteminde aynı zamanda 150 metreye kadar uzun bir kablo sistemlerine olanak sağlar. Günümüzün benzer bir kablolama standartlarının sunduğundan oldukça daha fazladır. Panelli geçiş sisteminde 4,8 veya 16 tane kart okuyucu antenlerin bağlanabileceği sistemde; Wiegand readerlar kullanılmaktadır. Wiegand antenlerin hafızalarında herhangi bir bilgi tutamazlar, kartı okuduğunda kart numarasını bağlı olarak panele ulaşır. Panel geçiş yetkisinin verilip verilemeyeceği arasında kararını verir. Sonuç olarak sinyalin tekrar Wiegand kart okuyucuya göndermektedir. Wiegand kart okuyucu ise gelecek sonuca göre kapıyı açar veya açmaz.

4-Offline

Bu okuyucular okutulan kartları bilgisayar açık olmadan da hafızasında saklayabilmektedir. Kartlara tanımlanarak hangi kartların hangi günlerde veya hangi saatlerde kullanılabileceği detaylı bir biçimde yapar. Kartlı geçiş sistemiyle kontrol programı aracılığıyla tüm geçişleri bilgisayara aktararak kart ve kapıda istenilen raporlar alarak yazıcı yada mail olarak belge haline getirilebilmektedir. Kartların tanımlaması önce bir cihaza tanıtır ve kart numaraları yazılıma çeker. Ardından kaç adet kart okuyucu bulunuyorsa o belirlenen kart numaraları göre geçişin yapılabilmesi için kolay şekilde transfer etmektedir. Yeni bir geçiş işlemi kontrol kartı oluşturmak yada silmek için geçiş yetkisini kaldırmak saniyeler içerisinde yapılmaktadır.
Dolasıyla herhangi bir geçiş kontrol paneline ihtiyaç duymazlar. Çünkü her bir cihaz ayrı bir panel olarak çalışır. IP tabanlı olan kartlı geçiş terminalleri en yakın network switch e takılarak sisteme dahil eder. Bu nedenle kartı okutan kişilerin adı soyadı yahut ona kartı okutması esnasında verilen özel bilgiler renkli ekran aracılığı ile aktarır. Dolasıyla herhangi bir geçiş kontrol paneline ihtiyaç duymazlar. Çünkü her bir cihaz ayrı bir panel olarak çalışır. IP tabanlı olan kartlı geçiş terminalleri en yakın network switch e takılarak sisteme dahil eder. Bu nedenle kartı okutan kişilerin adı soyadı yahut ona kartı okutması esnasında verilen özel bilgiler renkli ekran aracılığı ile aktarır.

Yazıcı

Yazıcılar okuyucuların olduğu gibi sabit olur. Bu bileşen , RF etiketlerin içerisinde bulunan bilgileri okunmasında ve yeni bilgilerin de yazılmasında kullanılmaktadır. Dizüstü, Masaüstü ve mobil olarak el bilgisayarlarına kablolu veya kablosuz bağlanıp yeni alanacak olan mobil cihazını önler. Mobil RFID yazıcılarına ulaşılmak zordur ve tehlikeli olabilecek yerlerdeki etiketlerin okunmasında kolaylık sağlar. Bundan dolayı donanımın dışında yer alan, normal olarak barkod yazıcılara yüklenen ve özel bir program neticesinde kâğıt üzerinde görülecek olan bilgileri RF etiket içerisinde bulunan çipe yazan ve etiketi basan yazıcılar da bulunur.
RFID yazıcı kodlayıcı nedir?
Perakendecinin talebini karşılamak yada süreçleri iyileştirmek için malları etiketleyen şirketler, paletlere, kasalara ve muhtemelen öğelere yapıştırılacak akıllı etiketler oluşturmak için bir RFID yazıcı-kodlayıcıya ihtiyaç duyulur. Rulo şekilde satılmakta olan akıllı etiketler ve aktarıcılar ile gömülü yapışkan etiketlerdir. Bununla birlikte kodlayıcı, bilgilerine RFID yerleşimini elektronik olacak biçimde yazar ve yazıcı etiketi barkod ve insanlar tarafından okuyacaktır.
RFID Kodlaması nasıl çalışır?
RFID sisteminin tasarlama süresinde, hangi bilgilerin RFID etiketine depolanmasına ve RFID tanımlayıcıyla veri barındıran veritabanından ne gibi bilgilerin depolanmasına karar verme işlemi ile çalışır.
Doğru RFID Yazıcı Kodlayıcı Nasıl Seçilmelidir ?
RFID Yazıcılar Kodlayıcılar, varlıkları etiketlemek için kullanılan uygulamalardır. Yazıcının kodlayıcıları sadece etiketin üstüne yazdıran ve aynı zamanda bilgileri de RFID çipine kodlamaktadır. RFID yazıcıları, genellikle bir dağıtım veya üretim tedarik zincirinin içindeki mevcut baskı noktalarında kullanılır. RFID Yazıcı Kodlayıcı seçiminde dikkat edilecek noktalar:
Baskının çözünürlüğü :Yazıcılar 200 – 600 dpi civarındadır. Daha düşük veya daha yüksek çözünürlüklerde yazıcılar da bulanabilir. Etiket yazdırmanın daha da karışık olduğu ve grafik yazdırma sırasında daha yüksek çözünürlük gerektirdiğini ve bu durumlarda baskı çözünürlüğü önemli olur. Normal yazdırma ihtiyaçları için 200 dpi yeterli olacaktır.
Baskı hacmi ve hızı: Piyasada pekçok yazıcı kodlayıcı vardır. Bunların bir etiketi ne kadar hızlı yazdırılıp, kodlayabileceklerine ve bunun yanı sıra ne kadar yüksek hacimlere uygun olduklarına göre de farklılık göstermektedir. Endüstriyel yazıcılar ise daha yüksek hızlara sahiptir.
Yazdırma yöntemi
– İki farklı türde yazdırma yöntemi vardır.
1- Termal transfer: Etiketlerin tedarik zincirinde uzun zaman döngüsüne sahip olacağı ve uzun süreli uygulamalar için, etiketlerin ısıya maruz kalmasıyla birlikte etiket solmaması için termal transfer yazıcılar kullanılmaktadır. Termal transfer yazıcılar genellikle etiketin üzerinde daha yüksek bir inç başına nokta ( DPI )veya çözünürlük ile yazdırırlar.
2-Doğrudan termal : Yazıcının avantajı, daha kolay bir tasarım yapabilmek ve bundan dolayı şerit olmaması, kırılabilecek olan daha az bileşenler nedeniyle yazıcılar için daha kolay bakım olmuştur. Etiketler daha pahalıdır ve ısıya maruz kalması durumunda daha hızlı solabilmektedir.
Etiketin Boyutu: Çoğu yazıcılar 4 inç genişliğe kadar etiketleri barındırabilmektedir. Fakat 6 inç genişliğe kadar olan etiketleri yazdırabilen bazı yazıcılarda mevcuttur.
Ağ bağlantıları: Pekçok yazıcılar USB veya İnternet bağlantısı sağlar. Ancak Paralel, Wi-Fi veya Bluetooth bağlantısı da bulabilirsiniz.
Alan: Bazı yazıcılar oldukça büyüktür. Çoğunlukla endüstriyel yazıcılardır. Ancak basit olarak masaüstü yazıcıları boyutlarının yarısı veya üçte biri olabilmektedir.

RFID Antenler

RFID antenler, elektromanyetik dalgalar sayesinde bir sistemden alarak çevreye verecek ya da çevresinde bulunan elektromanyetik dalgalardan aldığı işaretleri sistemi besler. Bundan dolayı kablosuz haberleşme sistemlerinin performanslarını artırmak için kullanılan bileşendir. Okuyucu-etiket veya Okuyucu-okuyucu arasındaki haberleşmeyi sağlamaktadır. Pekçok durumda etiket okuma mesafeleri çok düşük olduğundan dolayı anten kullanımları önem kazanılmıştır. Basit olmasının yanı sıra antenlerin düşük güçlerde ve en iyi sinyal alımlarını gerçekleştirir. Bunun için özel koşullarda uyum sağlamaları gerekmektedir.Bu nedenle anten uygulamalarında çalışacağı ortamınların özellikleri ve uygulamanın gerektirdiği mesafeye bağlı olarak, en iyi performansını sağlaması için farklı şekil, boyut ve frekans aralıklarında tasarlanır .

Antenlerin, dairesel yayın yapan ve düzlem yayın yapan antenler olmak üzere iki farklı çeşiti vardır. Düzlem yayın yapan antenler, en uzun okuma mesafesi ve maksimum kazanç oluşturmak için tek bir eksende yoğunlaşmaktadır. Dairesel yayın yapan antenler ise üretilen UHF enerjileri daha uzun mesafede eşit olacak bir şekilde dağıtmaktadır. Bu sebeple dairesel yönlü yayılımları ile çevrelerinde bulunan bütün etiketlerin okunma işlemi sağlanmaktadır. Antenlerin özellikleriyle anten seçim konusunda çok önemli olduğu için bu nedenle farklı tasarımlar mevcut olmaktadır . Anten tasarımında ve seçiminde okumasının en uygun şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Işıma huzmesinin ön-arka oranları , kenar kulakçık seviyesi ,Eksenel oranı yönlendirmeleri ve kazançları ön plana çıkan tasarım parametrelerindendir.RFID uygulamalarında, dairesel polarizasyona sahip antenler ve elemanlar kullanılmaktadır. Bu sebeple, herhangi bir şekilde yerleştirilmiş etiket ile okuyucular arasındaki haberleşmelerin güvenirliliğini sağlanmasıdır. Bunun yanı sıra bir okuyucuya birden çok anten bağlanabilmektedir.

Mikroçip, elektronik devre veya çip olarak da tanımlanır. Bir çipin, yarı iletken üreticiler tarafından tasarlanıp üretilmektedir. Çip, kararları veren özelliği ve verileri depolamak için bellek sağlaması gibi mantık birimine sahip olmuştur. Çipler küçük bir mikroişlemcilerdir. En yenileri ise orijinal IBM PC’den daha çok 40 ile 50 bin transistöre sahiptirler. Çiplerin çalışması için bir güce ihtiyacı vardır. Bu güçler, etiket üzerisindeki bir pilden gelmektedir. Bundan dolayı sorgulayıcı olan anten tarafından yayılan radyo dalgalarından (pasif bir etikette) elde edilebilmektedir. Çiplerin bir kısmı gücü kontrol etmeyi kabul etmiştir. Sorgulayıcılar ile etiket arasındaki iletişim anında sinyalleri modüle etmek dijital olan bitleri kodlamak çözmekte kullanılmaktadır. Çiplerin üzerisindeki bellek farklı bloklara bölünebilmektedir ve iletişim protokolünü uygulanır. Etiketler elektriksel olarak silinebilmektedir. Bu nedenle salt okunur bellek (EEPROM) kullanılır.

Bellek türü, verilerin depolaması için sürekli güç gerektirmezler. Bundan dolayı , etikette depolanan verilerin uzun bir zaman boyunca saklar. Fakat bu süre boyunca etiketlerden güç sağlanmamaktadır. Bellekler ise saklanan verilerin türü kullanılan protokole bağlıdırlar. Çipin, nesne tanımlayıcısının ,etiket kimliğinin, parolayı ve döngüsel artıklık kodu (CRC) gibi kodları ve hata algılama kodunu saklar. Çip’ler, büyük yarı iletken levha üzerisinde yapılmaktadır. Çipler ne kadar küçükse, onun çalıştırılması için gereken maliyetler ve güç o kadar az olmaktadır. Bu etiketler çip’lerin güç kullanımından daha verimli hale getirmek için ve çalışmasını sağlaması için daha az güç gerektirmesi ve pasif etiketlerin okuma aralığı artırması gerekir.


Ara Katman Yazılımı (Middleware)

Bir etiketin, nesne üzerinde işlem zinciri içerisinde farklı alanlarda aynı ya da farklı okuyucu tarafından pekçok kez okunabilmektedir. Bu nedenle her okumada okuyucu tarafından ve bundan dolayısı RFID sistem ağında etiket verisi üretirler. Etiketlerin okunmasında RFID sistem ağı çok büyük miktarlarda veri üretir. Bu verilerin büyük bir kısmı sıkıştırılmıştır. Bunun nedeni aynı ya da farklı çoklu okumalardan oluşur.

Başka okumalar ile birleştirilmiş okumalar ve firma/kurum mantığı neticesinde önemli olmayan okumalar, vs. olur.Bu veriler olduğu gibi depolanmış ise, çoğu depolama sistemlerinde ve ağ çökme durumuyla karşılaşabilir. Bu verileri gerçek zamanlı olarak yönetebilmek ve verimli şekilde tutmak için verilerin sıralanmasını, filtrelenmesini ve işlenmesini sağlamak gerekir.Bu noktada, ara katman yazılımları devreye girer. Ara katman yazılımları, RFID sistem ağındaki hizmetlerin ve RFID sistemleri arasında dolaşmakta olan ilgili bilgi hareketlerinin ve RFID bilgi sistemleri arasında iletişimin sağlanmasında sorumlu bir yazılım sistemidir. Ara katman yazılımları sayesinde veriler etkili ve faydalı kullanılmaktadır. Bu sebeple verilerin hacmi küçültülmekte ve veri ağı içerisinde seçilerek iletir. WebSphere, Sun Java , Savant, WinRFID ve FlexRFID vb. gibi ara katman yazılımlarında bulunmaktadır.


Okuyucu Ara Yüzü
RFID sistemleri ile etkileşim sağlayan ve RFID ara katman yazılımın en alt kısımda bulunan katmandır. Sistemin desteklemiş olduğu tüm aygıtların sürücülerini içermektedir. Fakat kablosuz yayınların, ana bilgisayarları tarafından iletişim ve okuyucu protokolleri gibi donanımlarla ilişkili tüm parametrelerin yönetimlerinden sorumludur.


Veri İşleme ve Saklama
Okuyucu tarafından gelen ham olan verileri işlenmesinden ve saklamasından sorumludur. Örnekleri ise; toplama, veri filtreleme ve dönüşümlerdir. Bu katmanlar aynı zamanda kullanılmakta olan uygulamalarına ilişkin veri seviyesi olaylarını işlemektedir.


Uygulama Ara Yüzü
RFID ara katman yazılımlarını yapılandırma yapmak , iletişim kurmak ve erişim sağlamak için bir API (Uygulama Program Arayüzü)’ye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle katmanlar, düşük seviyede ara katman yazılım komutları ile uygulama isteklerine çevirip, RFID ara katman yazılımı ile kurumsal uygulamaları entegre etmesini sağlar.


Ara Katman Yazılımı Yönetimi
RFID ara katman yazılımlarının düzenlenme yönetiminde yardımcı olmaktadır. Bu yönetimin faydaları inceleyelim;
RFID okuyuculara bağlantı eklemekte, düzenleme işlemi yapar ve değiştirir.
-Filtereler gibi uygulamalarda ise seviyesini ve parametrelerini değiştirir. Aynı şekilde zamanlama penceresini temizleme işini tekrarlar.

EPC

Elektronik Ürün Kodu, her nesneleri tek tek tanımlayabilmesi için üretilmiş olan yeni bir nesne tanımlama kodudur. Barkodlar için var olmuş ve standartların RFID’ye geçişi için bir yol belirleme sebebiyle, temel küresel ticari ürün numarası yapısı “EPC” benimsendi. EPC etiketler ise son kullanıcıları için oldukça farklı alanlarda kullanılmıştır. Etiketler bir mağazada ödemesi yapılmaması durumunda ürünün dışarı çıkmasıyla, mağaza sahibinin haberdar olması için kullanılmaktadır. EPC’nin bellek kapasitesi, nesne kategorisi, nesne üreticileri, ve nesneye ait bilgiler olmak üzere 3’e ayrılır. EPC kodu ise; EPC Yönetici Numarası, Seri Numarası ve Nesne Sınıfı olmak üzere 3 veriden oluşur. 64-bit, 96-bit, 128-bit ve 256-bit gibi farklı boyutlara sahiptir ve standart bir koddur. EPC’nin sürüm numarası ve numaranın ikinci kısmı ise EPC Yöneticisini , Nesne Sınıfı adı verilen üçüncü kısım ise nesnenin cinsini belirtmektedir.


EPCglobal Ve RFID Ağı
EPCglobal, bir ürünün küresel şekilde, tüm tedarik zinciri boyunca aynı anda otomatik tanımlama işlemi ve takibi sağlamak için RFID teknolojisini kullanır. İletişimin ağı altyapısını ve EPC’yi birleştirir. Sonuç olarak tedarik zincirinin gelişmiş etkinlik ve görünürlüğünün artırmasını sağlar. RFID sistemleri için küresel standartlar geliştirmesine odaklanması yeni küresel ağ sistemi olmuştur. EPCGlobal, EPC teknolojisinin standartlaştırılmasıyla birlikte dünya çapında benimsenmiştir. Fakat endüstri liderlerinin ve akademik kuruluşlarından oluşan üyelik tabanlı bir kuruluş olmuştur. Bu sebeple EPCglobal’in amacı ise tedarik zinciri boyunca nesne görünürlüğünü artırmak ve etkinliğini, yönetilebilirliğini en üst seviyeye çıkmak için firmalara ticari ortaklar arasında yüksek kaliteli bilgi akışı sağlamaktadır.
RFID Okuma Mesafesini Etkileyen Faktörler
Anten kazancı: Okuma aralığından uzaklaştıkça daha yüksek kazançlı antenler kullanılması gerekmektedir. Yüksek kazançlı antenler de okuyucudan güç alımını artırırlar. Kazanç birimi olarak ise dBi, dBic veya dBiL birimleri kullanılmaktadır. Bir antenin kazancı 1-15 dBi/dBic/dBiL arasında değişiklik göstermektedir. Doğrusal antenler doğru konumlandırır. Dolayısıyla tek yönlü okuma yapar ise, dairesel antenlere göre daha da fazla kazanç sağlayabilmektedir.
Anten polarizasyonu: Etiketlerin antenin polarizasyonuna göre hizalanmış olması durumunda, doğrusal polarizasyonlu antenlerin dairesel polarizasyonlu antenlere göre oranla aynı zamanda daha uzağı okuyacak olmasıdır. Tam tersi durumda ise etiket ile antenin görüş açısı uygun olmamasında ise dairesel polarizasyonlu antenler daha da işlevsel olacaktır. Ancak dairesel antenlerde yanlızca çift yönlü veya sol bölge çalışma özellikleri vardır.
Etiket boyutu/yönlendirmesi/açısı/yerleştirilmesi: Pasif RFID etiketler, 3cm’den 1.5m mesafeye kadar okunabilmektedir. Mesafeyi artırmak için ise büyük yapıda antenlere ihtiyaç olabilmesi için etiketin boyutu da büyümelidir. Kullanılan olan anten polarizasyonuna göre etiketin yönlendirmesi ve açısına ona göre yapılabilmektedir. Dairesel polarizasyonlu antenlerde ise açı ve yönlendirme pek sorun olmaz. Doğrusal antenlerde ise açıyı tutturmak için yönlendirmeyi doğru yapmak gerekmektedir. Antenin metal, su vb. çevresel faktörlerden etkilenebileceğini düşünmesine göre yerleştirme yapılmalıdır.
Okuyucu ayarları: Güç ayarlarının yüksek olması durumu okumanın da daha güçlü yapılacağını göstermektedir. Bu nedenle okuma aralığının maksimize edilenilmesi için ise okuyucunun daha yüksek alım yapacak duyarlılığı ona göre ayarlanır.
Kablo uzunluğu, çoklayıcılar ve adaptörler: Uzun kablo çok daha fazla kayıp denir. Bunun nedenle için de çoklayıcılar ve adaptörler kullanmak gerekmektedir. Okuyucudan antene daha da kısa kablolar kullanmak gerekir.
Çevresel faktörler: Çevresel faktör okuma mesafesini etkilemektedir. Sistemi oluştururken ise birden çok test yaparak farklı varyasyonların hesaba katmak gerekir. Bundan dolayı su, metal, diğer radyo dalgaları UHF RFID okuma aralığını etkiler.

ÜRÜNLER FİYAT ($)
RFID Yazıcı 5.000,00
UHF RFID Okuyucu 2.100,00
UHF Anten 280,00
RFID Etiket (Pasif) 0,20
RFID Etiket (Pasif) IP65 Kutulu 5,00
ERP Entegrasyon 50,000.00

RFID Standartları
Radyo frekansı sistemlerinin müdahalesini önlemek için, okuyucular ve etiketler arasında olan ilişkiden edinilen bilgileri yorumlamak için RFID sistem standartları geliştirilmiştir. Günümüzde de geçerli olan bu standartların Elektronik Ürün Kodu (EPC) ve ISO standartları bulunmaktadır.Elektronik Ürün Kodu ile ürünlerin tanımlamasında kullanılan RFID teknolojisini kullanır.Bu nedenle, küresel boyutta düzenlemek için, RFID etiketler ve okuyucularında kullanılmak üzere Class 1 Gen 2 standardını geliştirdi.Standardın dünya genelinde uygulanıp çeşitli frekans aralıkları belirlenir. Yüksek frekans çözümler için standardizasyon tamamlanmıştır. Bununla birlikte, ultra yüksek frekans konusunda çalışmalar günümüzde de devam etmektedir. Yüksek frekanslar için tamamlanmış standart ise ISO 14443 ve ISO 15693 olarak tanımlanır. Ultra yüksek frekanslar için ise çalışmaları devam eden standart ISO 18000 ve EPC Class 0, Class 1 ve Gen2 olarak tanımlanmıştır.