Tüm sorularınız için: 0 850 441 66 66

RFID Teknolojisi

RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar
RFID Teknolojisi ve Uygulandığı Alanlar

Uzun yıllardır kullanılan ve günümüzde kullanımına devam edilen bir teknolojidir. Rfid Teknolojisi sayesinde bir etiket içerisine bilgiler saklanarak, bunların okuyucular yardımı ile kullanılması sağlanır. Bu sayede birçok sektörde farklı farklı kullanımları görülebilmektedir.

RFID nedir ve RFID Bileşenleri Nelerdir ?

RFID , İngilizce “Radio Frequency Identification” tanımının kısaltmasıdır. Türkçe’ de “Radyo Frekansları İle Tanımlama” olarak anılmaktadır ve adından da anlaşıldığı üzere radyo frekansları kullanılarak verilerin okunması sağlanmaktadır.

Temelde iki bileşene ihtiyaç duymaktadır. Bunlardan birincisi etiket, ikincisi ise okuyucudur. Etiket ,  ihtiyaca göre farklı şekillerde veriyi tutabilmektedir. Bu nedenle etiket kodlama yöntemleri ile saklanılacak verinin miktarında değişimler olduğunu belirtmek gerekir.

Nasıl Çalışır?

Basit düzeyde anlatmak gerekirse saklanılan radyo frekansı şeklinde yayın yapması halinde çalışmaktadır. Rfid etiket içerisinde yer alan anten, yine etiket üzerinde bulunan güç kaynağı sayesinde gömülen verinin radyo frekansı bir şeklinde yayın yapmasını sağlar. Bundan dolayı okuyucular ise bu radyo frekanslarını dinleyip elde ettiği frekansları anlamlandıran cihazlardır.

Yazıcıları ve kullanılan yazılımlar gibi başka bileşenlerde de yer almaktadır. Etikete istenilen verinin gönderilmesi ve bu etiketlerin basılması sağlanmaktadır.Ayrıca okuyucuları tarafından okunan bilgilerin bilgisayarlara veya başka cihazlara aktarılması işlenmesi için yazılımlar da kullanılmaktadır. Ancak rfid okuyucunun görevleri arasında sadece bilgilerinin okunması değil işlenmesi için aktarılmasının da bulunduğu göstermektedir.

Kullanım Alanları

Günlük yaşantımızda çok sayıda yerde denk gelmekteyiz. Bunlardan en sık olarak günlük yaşantımızda denk geldiğimiz, kimlik kartı uygulamalarıdır. Kimlik kartları bir rfid etiket görevi görmektedir ve kişilere/personellere ait veriyi içinde barındırmaktadır. Turnikelerdeki rfid okuyucular sayesinde de bu bilgiler okunup işlenmektedir . Yetki gibi birçok kontrolden sonra yapılması gereken işleme karar verilebilmektedir. Bunun haricinde sıklıkla nerelerde kullanılır onlara bakalım;

Sektörlerde yoğun bir kullanıma sahip olan uygulamaları, kullanım sıklığı ve ihtiyaca göre maliyetlendirilmektedir . Bu sebeple RFID okuyucu ve etiket fiyatı araştırması yapılırken bu detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir.

5/5 - (1 vote)
Kategoriler
ücretli geçiş sistemi

Rfid Nerelerde Kullanılır

Rfid Etiket Nedir? Rfid (Radyo frekanslı tanıma) sistemlerine ait etiketler, içinde barındırdığı çeşitli seri numaraları aracılığıyla okuyucularla iletişime geçerler. Rfıd etiketler içerisinde kendisine özel bir numara kombinasyonu barındırır ve bu numaralar sayesinde radyo frekansları aracılığıyla çeşitli sistemlerle etkileşim kurması üzerine tasarlanmışlardır. Rfid etiketlerin içinde bir adet mikroçip bulunmaktadır. Bunun yanı sıra etiketler bu mikroçipi saran…

Daha Fazla oKU

NFC Etiketi Nedir

Nfc etiketi, nfc’nin hayatımıza girmesi ile birlikte merak edilen bir konu olmuştur. Kısaca bilgi vermek gerekirse nfc etiketi bulunduğu menzil içindeki nfc okuyucu tarafından okunabilen mikroçiplere sahip etiketlerdir. Nfc Etiketi, nfc özelliklerine sahip telefonlarda veri aktarımına imkan tanır. Nfc Teknolojisi Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte akıllı telofanlar hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Akıllı cihazlar ne…

Daha Fazla oKU
Dijital Kartvizit

Dijital Kartvizit

Dijital Kartvizit Nedir Dijital Kartvizit ( Qr Kodlu kartvizit, elektronik kartvizit ve sanal kartvizit), tüm bilgilerinizi içinde barından profildir. İletişimde olduğu insanlara bulundukları her ortamda bilgilerini aktarma imkanı sunar. Bu kartları kartvizit uygulamaları ile oluşturabilirsiniz. Cep telefonunuzda kartvizit taşımak kulağa hoş geliyor. Ayrıca akıllı saat, tablet, bilgisayar gibi cihazlarınızda da bulundurabilirsiniz ve dilediğiniz zaman paylaşabilirsiniz.…

Daha Fazla oKU